Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 02.11.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wybory - znamy wszystkie nazwiska
Strefa coraz realniejsza
Dziewiąty i najlepszy
Kolejna niezwykła postać w Chojnie
HCP nadal zainteresowane przychodnią
Święto tańca w Gryfinie
Zarząd Melioracji widzi problem
Europejska aktywność
Koncerty w pubie
Flesz z piątą nominacją
Sport

Europejska aktywność

W kolejny projekt zaangażował się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie. Nazywa się "Newton też był uczniem", a realizowany jest przez Uniwersytet A. Mickiewicza w Poznaniu. LO przy chojeńskim ZSP zostało zakwalifikowane jako jedna z 8 placówek w województwie plus 11 z wielkopolskiego i 5 z lubuskiego. Współfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny trzyletnie przedsięwzięcie polega na akademickim wsparciu szkolnego ruchu naukowego w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technologii informacyjno-komunikacyjnej. Uniwersytet wybierał szkoły na podstawie liczby laureatów olimpiad przedmiotowych i zaangażowania w inne projekty unijne. Od listopada 15 licealistów uczestniczyć będzie w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych przez naukowców z UAM. Każdego roku przewidziano cztery wyjazdy na zajęcia do uniwersyteckich laboratoriów w Poznaniu oraz wakacyjne warsztaty "Jestem naukowcem".
Pod koniec września w trzydniowej konferencji metodyczno-organizacyjnej na UAM uczestniczyli dyrektorzy wytypowanych placówek i opiekunowie szkolnych kół naukowych. W Chojnie takim opiekunem jest Anna Krzemińska, a członkami uczniowie klas I LO o kierunku matematyczno-ekonomicznym i ogólnym: P. Bierka, M. Drewniak, M. Jarząb, A. Jesionek, J. Kałduńska, M. Kłapouch, A. Kowalczyk, D. Krzosek, P. Lorenc, M. Majchrzyk, K. Małysa, M. Pietrzak, P. Soska, M. Szajnowski, K. Zgoda.

W nr. 42 pisaliśmy o innym projekcie realizowanym w ZSP Chojna pn. "Różnice motorem zmian" w ramach programu Comenius Regio. Celem jest wymiana doświadczeń w zapobieganiu marginalizacji młodzieży z mniejszymi szansami życiowymi. Od 17 do 20 października kolejny raz przebywała w Chojnie 9-osobowa grupa angielskich partnerów z miasteczka Sherborne. Goście zwiedzili także inne tutejsze szkoły, a także ośrodek OHP w Rowie. Projekt zaplanowany jest na lata 2009-2011. Polski partner otrzymał 24 900 euro unijnego dofinansowania, a angielski 22 000 ?. W grudniu przedstawiciele Chojny udadzą się na następne spotkanie w Anglii.
Do Chojny przyjechał też burmistrz maltańskiego miasteczka Marsaskala, które - podobnie jak Chojna i Sherborne - należy do europejskiego stowarzyszenia Douzelage. Wizyta odbyła się w ramach innego projektu realizowanego w ZSP - "Lokalne okno na Europę" z programu "Młodzież w działaniu".
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska