Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 09.11.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jak głosujemy 21 listopada?
Schetynówki nie dla nas
Do Bań przez rondo
Marsz pod wiatr
Moje korzenie i region
Zgody już nie będzie
Polsko-niemieckie haftowanie
Australijczycy na Lotnisku
Śpiąca królewna w Schwedt
Sport

Jak głosujemy 21 listopada?

Chociaż wybory samorządowe już za kilkanaście dni (21 listopada) i zainteresowanie nimi gwałtownie wzrosło, to jednak jeszcze sporo osób pyta o sposób głosowania. Przypomnijmy więc zasady (instrukcja będzie też na każdej z kart do głosowania). Na wstępie ważna informacja: jest zmiana godzin w stosunku do ostatnich wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8 do 22.

Każdy otrzyma 4 karty do głosowania w różnych kolorach: biała – rada gminy, różowa – wójt/burmistrz, żółta – powiat i niebieska – sejmik. W gminie Gryfino (ponad 20 tys. mieszkańców) głosowanie jest proste i jednolite. Na każdej kartce zaznacza się tylko jedno nazwisko, stawiając obok w kratce znak x. W pozostałych gminach naszego powiatu jest trochę inaczej. Zmiana dotyczy wyborów do Rady Gminy. Tam możemy zaznaczyć tyle osób, ile w danym okręgu jest mandatów. Dla przykładu: gdy w Chojnie z okręgu nr 1 wybieramy 4 radnych, to możemy zaznaczyć 4 osoby. Gdy postawimy mniej krzyżyków, to głos też będzie ważny. Do powiatu, sejmiku i przy wyborze wójta czy burmistrza zaznaczamy tylko jedną kratkę.

Jak już informowaliśmy, w Moryniu mamy rzadką sytuację, bo na burmistrza zgłosił się tylko dotychczas pełniący tę funkcję Jan Maranda. Jednak wcale nie ma on już wygranej w kieszeni. Przy jego nazwisku będą dwie kratki: jedna na „tak”, a druga na „nie”. Kandydat wygra... sam z sobą, gdy uzbiera więcej pozytywnych głosów. Niektórzy twierdzą (całkiem słusznie), że lepiej byłoby mieć słabego rywala i położyć go na łopatki, niż walczyć z własnym cieniem. W naszym województwie - oprócz Morynia - taka sytuacja jest jeszcze w 7 gminach.
Gdyby kandydat został odrzucony, to burmistrza wybiera - jak dawniej - rada gminy. Zgłoszenie na piśmie musi być podpisane przynajmniej przez 5 radnych i potem jest tajne głosowanie. Kandydat musi uzyskać większość bezwzględną ustawowego składu rady, czyli przynajmniej 8 głosów. Ordynacja nie wyklucza zgłoszenie kandydata, który nie uzyskał akceptacji w wyborach bezpośrednich.
(tw)

Przypominamy, że w najbliższą niedzielę 14 listopada o godz. 16 ma się odbyć publiczna debata z kandydatami na burmistrza Chojny (w sali widowiskowej Centrum Kultury). Wszyscy potwierdzili swój udział. Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców. Debatę organizuje „Gazeta Chojeńska” i portal internetowy Chojna24.pl, na którym będzie można także wysłuchać bezpośredniej transmisji radiowej.

Przypominamy też, że nazwiska wszystkich kandydatów na radnych, wójtów i burmistrzów w powiecie gryfińskim i gminach znajdziecie Państwo na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: http://wybory2010.pkw.gov.pl/geo/pl/320000/320600.html

Uwaga! Korzystne rabaty na ogłoszenia wyborcze w „Gazecie Chojeńskiej”!

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska