Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 16.11.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę wybieramy
Debata przy pełnej sali
Bomba czy niewypał?
Sporo poniżej parytetu
Drugi Rocznik z meteorytem
Bociany odleciały
Teatr w więzieniu
Taneczny weekend
Sport

Debata przy pełnej sali

Do ostatniej chwili mieliśmy obawy, czy zapowiadana na niedzielę debata kandydatów na burmistrza Chojny dojdzie do skutku i czy jakieś nieprzewidziane okoliczności nie doprowadzą do fiaska tej inicjatywy. Jednak nic takiego się nie stało i kandydaci w komplecie stawili się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Wypełniła się ona do maksimum i część widowni musiała śledzić potyczkę kandydatów na stojąco. Już dawno polityczna impreza nie miała takiego oddźwięku, bo oprócz wypełnionej sali, była możliwość śledzenia jej przebiegu na żywo w internecie (na stronie www.chojna24.pl - tam też można teraz wysłuchać całego nagrania). To cieszy, że ludzie zainteresowali się wyborami. To już krok do tego, żeby poznać bliżej kandydatów, ich programy wyborcze, a potem rozliczyć ze słów i obietnic. Zgodnie z umową z kandydatami, nie będziemy komentować ich wystąpień. Publiczność i internetowi słuchacze niech ocenią sami.

Kandydaci w kolejności wylosowanej przez siebie: Adam Fedorowicz (obecny burmistrz), Barbara Rawecka, Sławomir Błęcki, Grzegorz Sakowski
Debatę prowadzili: redaktor naczelny „Gazety Chojeńskiej” Robert Ryss i twórca portalu Chojna24.pl Paweł Sławiński. - To w 20-letniej historii odrodzonego samorządu terytorialnego pierwsza taka debata - nie tylko w Chojnie, ale chyba w całym powiecie - powiedział na początku R. Ryss. - Pierwszoplanowym celem nas jako organizatorów musiało być nie to, by debata była jak najbardziej atrakcyjna dla publiczności, ale żeby w ogóle do niej doszło. Z różnych stron słyszeliśmy głosy, że to niemożliwe, by wszyscy kandydaci zechcieli wziąć udział. Wyszliśmy więc z założenia, by kandydaci ustalili między sobą, jak ma wyglądać debata. Wypracowano porozumienie, unikając punktów, które mogłyby dla któregokolwiek kandydata stać się powodem do odmowy uczestnictwa. Nie dziwmy się więc, że przyjęto model debaty, który można uznać za ostrożny. Zanim ktoś z Państwa oceni, że debata w takiej formie nie ma sensu, proponuję poszukać sensu w fakcie, że w ferworze ostrej walki wyborczej spotykają się razem wszyscy rywale do najważniejszego stanowiska w gminie i odpowiadają na pytania dotyczące wielu bardzo ważnych dla mieszkańców spraw. To rzecz nie do pogardzenia w okresie rozmaitych wojen polsko-polskich.

Cieszy nas kultura polityczna kandydatów i wzorowe zachowanie „kibiców”. Oby te nawyki się utrwaliły. Można przecież rywalizować bez kopania się po kostkach. Doszliśmy też do porozumienia z „wielką czwórką”, że gdy dojdzie do II tury, to podobną debatę - już z bezpośrednim pojedynkiem dwójki kandydatów - zorganizujemy w niedzielę 28 listopada również o godz. 16 w CK. Kogo zobaczymy w II rundzie?
Organizatorzy: „Gazeta Chojeńska” i portal Chojna24.pl dziękują Centrum Kultury za udostępnienie sali oraz za pomoc w przeprowadzeniu debaty.
(tekst i fot. tw)

Takie pytania zadaliśmy kandydatom (każdy miał na odpowiedź 2 minuty):

Oświata. Gmina Chojna utrzymuje najwięcej w powiecie szkół: aż 9, podczas gdy przeszło dwa razy większa ludnościowo gmina Gryfino ma ich 8. Chojna ma też jeden z najniższych wskaźników liczby mieszkańców na jedną szkołę. Tę bardzo kosztowną sieć szkół trudno uznać za racjonalną ekonomicznie, ale i edukacyjnie, gdy w klasach wiejskich szkółek jest nieraz zaledwie po paru uczniów. Mimo to władze gminy, których członkami Państwo są lub byli, nadal konserwują ten stan rzeczy. Czy tak będzie dalej?

Kultura. Jaki mają Państwo pomysł na przejrzyste wyłanianie firm obsługujących gminne imprezy kulturalne i czy warto kontynuować zapraszanie artystycznych dinozaurów na Dni Chojny?

Turystyka. Chojna posiada niezwykłe perełki zabytków architektury i przyrody, które nie są wyeksponowane. Dlaczego do tej pory Państwo jako samorządowcy nie zmienili tego stanu rzeczy?

Sport. Czy wydatki na sport w gminie są racjonalne przy największej w powiecie liczbie klubów piłkarskich i czy kosztownych rozgrywek ligowych w ramach ZZPN nie lepiej jest zastąpić np. ligą gminną?

Estetyka i zagospodarowanie przestrzenne. Trudno doszukać się w Chojnie całościowej wizji rozwoju miasta, czego dowodem są od lat zaniedbane miejsca w samym centrum. Dotychczas ani burmistrzowie, ani radni nie przedstawili konkretnych pomysłów, a sprawa ta nie zaprzątała ich uwagi podczas sesji Rady Miejskiej. Dlaczego?

Opieka zdrowotna. Gmina odpowiada za podstawową opiekę zdrowotną, która jest w Chojnie nieprzychylna dla mieszkańców: przychodnia z dość obskurnym wnętrzem, bez odpowiedniego parkingu i podjazdu dla niepełnosprawnych, brak rentgena. Jak szybko poprawić tę dramatyczną sytuację?

Finanse gminy. Jak szybko zwiększyć dochody własne gminy, by poprawić jej sytuację finansową?

Inwestycje. Wielu mieszkańców miasta nawet nie zdaje sobie sprawy, że mimo istnienia oczyszczalni ścieków tak duża część Chojny nie jest skanalizowana i ścieki płyną na łąki lub do Rurzycy. Czemu Państwo jako członkowie władz samorządowych nie zajmowali się tym?

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska