Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 50 z dnia 14.12.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Polityczna ofensywa pań
Nerwowy początek w Gryfinie
Po ostrej kampanii w St. Czarnowie
Nie chcą kopalń kruszyw
Czy rudera przestanie kiedyś być ruderą?
Świr z owacjami
Zmarł twórca „Bitwy pod Cedynią”
Cedynia ze szczegółami
Rowerem za granicę i z powrotem
Bańska młodzież na warsztatach cyrkowych
Sport

Cedynia ze szczegółami

Gmina Cedynia ma dla regionalistów oraz turystów pieszych, rowerowych i zmotoryzowanych nie lada gratkę: mapę, którą można otrzymać, biorąc udział w konkursie, o którym poniżej. Wystarczy dokładnie przeczytać ten tekst! Punkt Informacji Turystycznej w Cedyni wydał nową mapę turystyczną. Obejmuje ona gminę, a także część sąsiednich oraz plan miasta. Naniesiono wszystkie szlaki turystyczne, które są wyznaczone w terenie. Dodatkowo opisano alternatywne szlaki tematyczne, jak np. cysterski, templariuszy, joannitów, krzyżacki i inne.

Szlaki naniesione i opisane
Jak dojść do Głazów Bliźniaków? Prowadzą do nich trzy szlaki: Nadodrzański (czerwony), Wzgórz Morenowych (niebieski) i do Rajskiej Doliny (zielony). A dotrzeć szlakami pieszymi można z Piasku, Kuropatników, Krzymowa, Stoków, Mętna, Łukowic czy Czachowa, a nawet Lubiechowa Dolnego. To obecnie jedyna mapa, która zawiera zmienione szlaki piesze. Mapę uaktualnił Michał Ryczańczyk z PTTK. Teraz bez trudu można odnaleźć 6 rezerwatów Cedyńskiego Parku Krajobrazowego (siódmy znajduje się poza zasięgiem mapy - koło Mieszkowic). Na rewersie składanego wydawnictwa opisano 12 tras, zarówno pieszych, jak i rowerowy Szlak Zielonej Odry. Na mapie naniesiono też najnowszy, wyznaczony przez ks. Bogdana Przybysza szlak pielgrzymkowy: Drogę Różańcową od sanktuarium w Siekierkach do cmentarza wojennego.

Nazwy odkurzone i nie tylko
Z mapą można odnaleźć Lubiechowski Olimp w rezerwacie Dolina Świergotki, gdzie znajduje się pomnik Roberta von Keudla. Jest też głaz pamiątkowy w Wąwozie Markocińskim – jednym z 12 wąwozów (najdłuższym i najgłębszym) rezerwatu Bielinek. Trafimy także do odnalezionego przez regionalistę Zbigniewa Bogdanowicza w okolicy Piasku przedwojennego pomnika leśniczego. Czy ktoś wie, gdzie płyną: Świergotka, Młynnik, Trutwiniec? Tego właśnie dowie się z mapy. Albo gdzie są jeziora: Świńskie, Niedźwiedzie, Głębokie, Karpi Staw czy Racze? To ostatnie to oczywiście J. Orzechowskie. Na starych mapach wzgórza wokół tegoż jeziora to Ketter Berg (Wzgórza Katarów). Zostały tak nazwane, bo były tam domostwa średniowiecznego chrześcijańskiego ruchu waldensów. Dziś nazwa została przywrócona i wzniesienia zwie się Wzgórzami Waldensów. Zdobi je śródpolna kapliczka, widoczna za J. Orzechowskim (jadąc z Chojny do Cedyni). Na mapie znajdziemy zatem nazwy ponownie odkrywane przez prof. Edwarda Rymara czy kustosza muzeum w Cedyni Czesława Kroczaka.

Ciekawostki historyczne
Oprócz ciekawostek przyrodniczych i krajobrazowych, na mapie sporo jest informacji historycznych. Krótki rys historyczny Cedyni jest w zasadzie dziejami Nowej Marchii. Właśnie Cedynia jest najstarszym miastem Nowej Marchii, najwcześniej wymienianym przez źródła pomorskie i brandenburskie. W opisie jest nie tylko bitwa z 972 r., ale i dwie bitwy z 1945 r. Jest też o czasach krzyżackich (których współczesnym śladem są dwie bramy w Chojnie), jak i o XVI w., kiedy Cedynia wraz z Chojną i całą Nową Marchią stanowiła odrębne księstwo, rządzone przez margrabiego Jana. Nie brakuje także informacji o zakonie cysterskim i miejscowościach z nim związanych, jak: Cedynia, Orzechów, Godków, Czartoryja, Narost, Golice, Radostów, Siekierki, Stara Rudnica, Stary Kostrzynek, Osinów Dolny. W wydawnictwie znajdziemy też sporo zdjęć z historycznymi obiektami i opisy zabytków. Jak odnaleźć zabytkowe piwnice do przechowywania wina czy cedyński kirkut (cmentarz żydowski)? Z planem miasta dokonamy tego bez trudu.
Andrzej Kordylasiński - Punkt Informacji Turystycznej w Cedyni

A teraz konkurs.
1. Na terenie gmin: Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Moryń znajduje się park krajobrazowy: a) Dolina Dolnej Odry, b) Czcibora i Asteriksa, c) Cedyński Park Krajobrazowy.
2. Cedynia jest najstarszym miastem: a) w Polsce, b) Nowej Marchii, c) Połabii.
3. Bitwa cedyńska za czasów Mieszka I (symboliczny pomnik stoi na Górze Czcibora) miała miejsce w roku: a) 972, b) 1410, c) 1945.
4. W słynącym z dębów omszonych rezerwacie Bielinek największy jest wąwóz: a) Borsuczy, b) Markociński, c) Troisty.
5. Wzgórza Waldensów, gdzie stoi kapliczka z Matką Boską Częstochowską, znajdują się: a) w Karpatach Cedyńskich, b) koło J. Orzechowskiego (Raczego), c) na Wzgórzach Krzymowskich.
6. Szlak Krzyżacki z Cedyni prowadzi do Chojny, gdzie kiedyś okolicą rządzili rycerze w białych płaszczach z czarnym krzyżem. Pamiątkami pokrzyżackimi w Chojnie są: a) dwie gotyckie bramy: Świecka i Barnkowska, b) kopiec szwedzki i radziecki, c) osiedle Lotnisko.

Odpowiedzi prosimy nadsyłać do 21 grudnia na adres: Punkt Informacji Turystycznej, pl. Wolności 4, 74-520 Cedynia lub mailem: [email protected] albo do redakcji „Gazety Chojeńskiej”. Nagrodą jest „Mapa turystyczna – gmina Cedynia”, współtworzona przez przewodnika turystycznego i regionalistę Andrzeja Kordylasińskiego.
(red.)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska