Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51-52 z dnia 21.12.2010

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia
Rekordziści, szczęściarze, pechowcy
Cedynia bez sekretarza
Radni się układają, ustalają diety i pobory
Warszawa szarpnęła gminom cuglami
Historia na wyciągnięcie ręki
Szkoła obywateli
Morderstwo w Osinowie
Sport

Historia na wyciągnięcie ręki

Zwycięzca Emil Chróściak
Dwa organizowane przez siebie konkursy rozstrzygnęło 16 grudnia Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie. W chojeńskiej bibliotece prezes Paweł Migdalski wręczył nagrody na zakończenie konkursu „Moje korzenie. Historia mojej rodziny a historia regionu”, skierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i III klas gimnazjów. Jednym z jego elementów były warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez Magdę Ziętkiewicz i Przemysława Konopkę. Następnie uczestnicy przeprowadzili wywiady ze swymi krewnymi lub sąsiadami o losach, które przywiodły ich po II wojnie na nasze tereny.

Pierwszą nagrodę otrzymał Emil Chróściak z I klasy LO w Zespole Szkól Ogólnokształcących w Gryfinie za pracę „Bo nikt nie wiedział, że tu jest Polska”. Na podstawie rozmów ze swą prababcią opisał pogmatwane polsko-rosyjsko-niemieckie losy własnej rodziny. Jest tu wiele interesujących informacji o życiu w pierwszych latach powojennych w Lubanowie (gm. Banie). Prababcia to 83-letnia Józefa Kostecka - córka białogwardzisty Ignacego Pietrowa (wziętego do niemieckiej niewoli podczas I wojny) i Marianny Janickiej, która wyjechała do pracy do Niemiec, gdzie się poznali.
II miejsce Dorota Olechnowska
Drugą nagrodę przyznano Dorocie Olechnowskiej z kl. III gimnazjum w Chojnie za niebanalne spojrzenie na rodzinną historię, a także za przedstawienie interesujących szczegółów pierwszych tygodni życia w Krajniku Dolnym przesiedleńców spod Lwowa. Trzecie miejsce zajęli ex aequo: Anna Tomczyk z LO przy ZSO w Gryfinie i Łukasz Pawłowski z XIII klasy Talsandschule w Schwedt i III kl. ZSO w Gryfinie.

Dorota Dobak-Hadrzyńska przeczytała fragmenty dwóch najlepszych prac. Oprócz nagród książkowych dodatkowym wyróżnieniem ma być publikacja fragmentów tekstów laureatów w „Roczniku Chojeńskim” lub „Gazecie Chojeńskiej”. Warto zauważyć, że na konkurs nie wpłynęła żadna praca z największej szkoły w powiecie - ZSP w Chojnie.
Tego samego dnia Terra Incognita podsumowała też konkurs „Zapomniane kamienie milowe, kamienie pamiątkowe i pomniki”. Nagrodzono jedyną nadesłaną, za to bardzo ciekawą pracę koła „Szperacze” z Zespołu Szkół w Widuchowej pod kierunkiem Dominika Smulskiego. Zespół pracował w składzie: Wioletta Stemska, Grzegorz Duber, Daria Minda, Paweł Kluka, Szymon Kowalski, Dominik Dworzyński, Cezary Kubicki, Konrad Gębka. Udokumentowali oni bardzo interesujące i mało znane pamiątki historii w swojej okolicy.
Prezes Terra Incognita Paweł Migdalski wręcza nagrody przedstawicielom widuchowskich Szperaczy: Wioletcie Stemskiej i Grzegorzowi Duberowi
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska