Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 04.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czemu nie?
Lodowa powódź
Noworodek w śmietniku
Chude lata Chojny
Kolejny budżet w Cedyni
Tylko dla swoich
Cedynia bez PIT
Diety radnych i pobory burmistrza w Trzcińsku
Moryń kroi unijny tort
Znów wizyta w Sherborne
Twardziele na start
Sport

SPORT

Zabawa w biegu
Parokrotnie już pisałem o seniorowskim Klubie Biegacza, który zawiązał się półtora roku temu przy Hermesie Gryfino. Jest to zupełnie luźna i niesformalizowana formacja, a jedynym zobowiązaniem jest wypełnienie deklaracji i opłacenie symbolicznej rocznej składki. Spotykamy się na imprezach w klubowych koszulkach, które są już rozpoznawalnym znakiem firmowym w Polsce, bo nasi biegacze pokazują się wszędzie. Czasami zamawiamy transport i jedziemy dużą grupą. Wtedy jest przednia zabawa, bo takie wyjazdy to prawdziwy objazdowy kabaret. Niektórzy zazdroszczą i chcą z nami jeździć. Klubowicze spotykają się też na wspólnych treningach. Ci, którzy mieszkają blisko Gryfina, biegają w parku lub ćwiczą w sali gimnastycznej, a grupa chojeńsko-moryńska w Chojnie lub w Moryniu. Na stronie internetowej Hermesa (zakładka „Klub Biegacza”) są aktualne informacje o imprezach i innych wydarzeniach. Prowadzi ją nieformalny prezes Grzegorz Zembik. Zawodnicy przysyłają informacje o swoich startach.

Czołówka rankingu pań: od lewej Kornelia Olejarz (na razie jedyna maratonka w klubie), Edyta Rybacka, Grażyna Kobus, Magdalena Droździel
Koniec roku to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności. Aby startujący mieli dodatkową motywację i ściślejszą więź z klubem, prowadzony jest ranking biegowy. Ponieważ nie jest to bieganie ściśle wyczynowe i różny jest stopień sportowego zaawansowania klubowiczów, regulamin jest tak ustawiony, że każdy ma szansę zawędrować wysoko w tabeli. Liczy się ilość imprez i długość pokonanego dystansu: np. za bieg o długości do 5 km - 1 pkt, a za maraton - 10 pkt. Dodatkowo premiowane są starty zagraniczne. W tym roku sklasyfikowano 31 mężczyzn i 9 kobiet. Oto czołówka:

Kobiety
1. Kornelia Olejarz         pkt 73,5
2. Grażyna Kobus                57,5
3. Magda Droździel              30
4. Edyta Kalarus
5. Edyta Rybacka

Mężczyźni
1. Grzegorz Zembik          pkt 122,5
2. Adam Kobus                   120
3. Leszek Ludwiniak             106
4. Henryk Ziembakowski
5. Jerzy Kołaczyk
6. Rafał Kobus
7. Tadeusz Wójcik
8. Tomasz Podleśny
9. Ferdynand Tomczyk
10. Dariusz Makowski

Prowadzona jest też ewidencja przebiegniętych maratonów przez zawodników z naszego klubu. Tym zaszczytnym tytułem mogą się już pochwalić 23 osoby. Mamy tutaj lidera, którego nie sposób pokonać: Krzysiek Szczerbiński z Gryfina biega już ponad 30 lat i zaliczył aż 74 maratony. Zapewne pod tym względem będzie w pierwszej trójce w województwie. Obecnie już coraz mniej biega, bo jest sędzią lekkoatletycznym i sędziuje wiele imprez rangi krajowej i międzynarodowej.

Poniżej czołówka klubowych maratończyków: 
1. Krzysztof Szczerbiński 74 2. Zenon Korzeb 32 3. Ferdynand Tomczyk 18 4. Jan Andrzejczyk 16 5. Leszek Ludwiniak 13 6. Grzegorz Zembik 10

Klub Biegacza na początku roku planuje spotkanie towarzyskie, by ustalić działania na 2011 rok.

Lekkoatleci po sezonie
Nasza międzynarodowa wizytówka biegowa - Jarosław Janicki
Zachodniopomorski Związek Lekkiej Atletyki opublikował tabele najlepszych zawodniczek i zawodników ubiegłorocznego sezonu. Jest kategoria open, gdzie wyniki są podawane bez względu na wiek oraz odrębna klasyfikacja młodzików, czyli zawodników do lat 15. Prześledziliśmy tabele, wyszukując reprezentantów naszego powiatu. Interesowała nas jedynie grupa mieszcząca się w pierwszej dziesiątce oraz ścisła czołówka, czyli piątka najlepszych. Wszyscy niżej wymienieni to zawodnicy gryfińskiego Hermesa – jedynego klubu lekkoatletycznego w powiecie. Znajdziemy tam nie tylko gryfińskich sportowców, lecz zawodników z Mieszkowic, Witnicy, Bań, Chojny, Morynia, bo trenerzy Hermesa z powodzeniem wyławiają talenty z terenu.
W pierwszych dziesiątkach tabel doszukaliśmy się 27 wyników (bez sztafet) z naszego powiatu. Zdecydowanie lepsze są dziewczęta, bo znalazły się aż 20-krotnie w gronie najlepszych, a panowie 7-krotnie. W ścisłych czołówkach, czyli piątkach, mamy 9 pań i 5 mężczyzn. Warto ich pokazać, bo te wyniki są godne zauważenia, a niektórzy zawodnicy mają zadatki na sportowców dużego formatu.

Dziewczęta
Juniorka młodsza Natalia Nowak osiągnęła piąty wynik w województwie w biegu na 400 m: 59,30 s. Na nietypowym dystansie 600 m, który biega się zazwyczaj na początku sezonu, mamy dwa superwyniki: Patrycja Pośniak 1:42,69 i Paulina Witek 1:43,48. Jest to drugi i trzeci rezultat województwa. Na dystansie, który jest rzadko biegany ze względu na swą specyfikę i trudność (2000 m z przeszkodami) mamy liderkę listy wojewódzkiej: Manuelę Pośniak – finalistkę Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Uzyskała bardzo dobry czas 7:29,90. Wśród dziewcząt są też utalentowane skoczkinie w dal. Juniorka Magda Chrzanowska zanotowała czwarty wynik – 5,53 m, a młodziczka Natalia Ślęzak jest tuż za nią z wynikiem 5,43 m. Ten rezultat wśród młodziczek to absolutna czołówka w kraju i najlepszy wynik w województwie.
Julita Drąg (juniorka młodsza) wynikiem 37,10 m zajmuje piąte miejsce w rzucie młotem, a wymieniona wcześniej Magda Chrzanowska z dorobkiem 4359 pkt jest na drugim miejscu wśród 7-boistek. Przypomnijmy, że Magda tym wynikiem wywalczyła 5. miejsce w mistrzostwach Polski juniorek. W tej konkurencji mamy jeszcze jedną reprezentantkę: Ilonę Janas, której rezultat 3798 pkt dał 4. miejsce w tabeli najlepszych.

Mężczyźni
Na nietypowym dystansie 300 m piątą pozycję wywalczył Mateusz Głos z wynikiem 34,04. Przed paru laty był to zawodnik rokujący duże nadzieje – talent na miarę Pawła Pankratowa, lecz wybrał nieco odmienną drogę życiową i ten wynik to jedynie echo dawnej świetności. Na drugim nietypowym dystansie – 2000 m mamy lidera. Nie byłoby tu żadnej sensacji, gdyby nie to, iż jest on w wieku młodzika. Mowa oczywiście o mistrzu Polski, wspomnianym już Pawle Pankratowie, który wykręcił czas 5:49,76. Na 2000 m z przeszkodami też jest się czym pochwalić. Uczestnik OOM Krystian Gumiński ma drugi rezultat w tabeli - 6:33,62. Junior Damian Tyczka z wynikiem 193 cm w skoku wzwyż uplasował się na 4. pozycji w województwie.
Wreszcie czas na seniora, który mimo dojrzałego wieku (zaczyna 45. rok życia) nie ustępuje dwudziestolatkom. Jarosław Janicki ma tegoroczny drugi czas w województwie w maratonie – 2:27,27. Nie prowadzi się tabel ultramaratonów, bo tutaj nasz mistrz nie miałby sobie równych.

Młode gwiazdki
Wspomniałem na początku o tabelach uwzględniających tylko wyniki na poziomie młodzika. Tu jest czym się pochwalić. Śmiem twierdzić, że w dziejach gryfińskiej lekkiej atletyki nie było takich sukcesów. Paweł Pankratow – wychowanek Jana Podleśnego jest liderem tabel wojewódzkich na czterech dystansach: 600, 800, 1000 i 2000 m. Podobny talent wyłowił w Gardnie Marek Konecki. Jego zawodniczka Natalia Ślęzak ma najlepsze wyniki w skoku w dal oraz w biegu na 100 i 300 m przez płotki.
Z dużym zainteresowaniem będziemy śledzić dalszą karierę tych młodych gwiazdek. Czy będą błyszczeć także w kategorii juniorów?
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska