Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 11.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kra na Odrze ruszyła!
Niedzielne wielkie granie
Zdarzyło się w roku 2010
Mieszkowice i Gryfino bez wice
Cedynia - skąd ten kryzys?
Skarbniczka wiceburmistrzem
Szkoła rośnie
Ile wynosi dług gminy Chojna?
Znów spektakl o tożsamości
Polsko-niemiecki kalendarz
Gryfinianie na każdy miesiąc
Sport

Polsko-niemiecki kalendarz

Kalendarz „Słubfurt 2011” jest dostępny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Co to jest Słubfurt? O tej niezwykłej inicjatywie pisaliśmy w nr. 28 z ub. roku. Grupa niestereotypowo myślących osób zaangażowała się w integrację leżących obok siebie miast: niemieckiego Frankfurtu nad Odrą i polskich Słubic. Potem idea zaczęła się rozrastać i obejmować inne tereny po obu stronach granicy. Nazwano je Nowa Amerika, bo to nie do końca określony obszar, zapraszający do eksperymentów, obszar dla pionierów, „kraina pełna obietnic, tajemnic i nietypowych sposobów na życie” - jak mówią pomysłodawcy.
Jednym ze stanów Nowej Ameriki jest Terra Incognita, a nazwa wzięła się od stowarzyszenia, działającego pod taką nazwą w Chojnie. Jest ono prezentowane w kalendarzu, obok innych organizacji z pogranicza. Są też zapowiedzi cyklicznych wydarzeń, np. prezentującego muzykę świata festiwalu transVOCALE we Frankfurcie i Słubicach. Kalendarz opisuje również polskie i niemieckie święta.

Redaktorami dwujęzycznego kalendarza są: Jolanta Reimann i Michael Kurzwelly, a wsparli ich studenci Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska