Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 11.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kra na Odrze ruszyła!
Niedzielne wielkie granie
Zdarzyło się w roku 2010
Mieszkowice i Gryfino bez wice
Cedynia - skąd ten kryzys?
Skarbniczka wiceburmistrzem
Szkoła rośnie
Ile wynosi dług gminy Chojna?
Znów spektakl o tożsamości
Polsko-niemiecki kalendarz
Gryfinianie na każdy miesiąc
Sport

Cedynia - skąd ten kryzys?

Parokrotnie w roku ubiegłym i jeszcze wcześniej wspominaliśmy o trudnej sytuacji finansowej w gminie Chojna. Obecnie okazuje się, że kryzys dotyka też inne gminy. W Cedyni podczas ostatniej sesji, na której przyjęto budżet na 2011 rok i podjęto inne uchwały okołobudżetowe, koncentrowano się na oszczędnościach o których wcześniej nie wspominano.

Radny opozycyjny Krzysztof Nowak zapytał, dlaczego z planu remontów skreślono dach na szkole w Cedyni. - Jest on w fatalnym stanie i dalsze odwlekanie remontu naraża obiekt na poważne straty – przekonywał. W odpowiedzi usłyszał od burmistrza Adama Zarzyckiego, że rzeczywiście remont jest bardzo potrzebny, ale z braku funduszy trzeba go odłożyć.
Podobne pytanie zadał sołtys Piasku Zenon Pikuła odnośnie dokończenia budowy chodnika w tej miejscowości. Dobiega końca realizacja II etapu inwestycji (wspólnie z powiatem, gdyż to jest droga powiatowa), a na ten rok zaplanowany był etap końcowy. Burmistrz odpowiedział, że III etap nie będzie kontynuowany z braku pieniędzy, a jeżeli starostwo chce dalej robić, to gmina nie będzie przeszkadzać.

Kolejnym symptomem kryzysu gminnych finansów był głos jednego z sołtysów, który pytał, dlaczego nie zwrócono jak corocznie sołtysom należności za abonamenty telefoniczne. Skarbnik Joanna Bajsarowicz odpowiedziała, że nie było w kasie pieniędzy i zapewne w nowym budżecie ten wydatek będzie uwzględniony.

Pisaliśmy już o likwidacji Punktu Informacji Turystycznej. Burmistrz powiedział, że decyzję tę podjęto z powodów finansowych. Wypowiedzenie z pracy otrzymał pracownik PIT Andrzej Kordylasiński.

Czy tajemnica perturbacji finansowych wzięła się z mniejszych wpływów za czynsz dzierżawny z terenu przygranicznego? Taka sugestia nasuwa się po interpelacji złożonej przez opozycyjny klub radnych „Razem dla Gminy” podczas sesji 30 grudnia. Radni chcą wiedzieć, jakie były wpływy w 2010 roku do budżetu od firmy Apexim za dzierżawę działki w Osinowie Dolnym.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska