Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 11.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kra na Odrze ruszyła!
Niedzielne wielkie granie
Zdarzyło się w roku 2010
Mieszkowice i Gryfino bez wice
Cedynia - skąd ten kryzys?
Skarbniczka wiceburmistrzem
Szkoła rośnie
Ile wynosi dług gminy Chojna?
Znów spektakl o tożsamości
Polsko-niemiecki kalendarz
Gryfinianie na każdy miesiąc
Sport

Szkoła rośnie

Pod koniec października pisaliśmy o rozpoczęciu nadbudowy budynku Szkoły Podstawowej w Chojnie. Tę wycenioną na 2,5 mln zł inwestycję prowadzi firma Danpol z Dolic. Na razie wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem, a jak powiedział kierownik budowy Waldemar Sikorski, nawet jest pewne wyprzedzenie, bo wbrew pozorom na tym etapie budowy lekki mróz jest sprzymierzeńcem. Najgorsze są opady deszczu i odwilż. Dopóki nie będzie położonej na nowym dachu dachówki, to trzeba się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Już zamontowana jest metalowa konstrukcja jako szkielet nadbudowy (co widać na zdjęciu), a obecnie instaluje się drewniane elementy zadaszenia. Gdy zostaną pokryte dachówką, można będzie burzyć stary koszowy dach, który nieustannie przeciekał. Potem będzie już „sucha robota”, bo nie będzie kapało na głowę. Dyrektor szkoły Edyta Kalarus powiedziała, że jest bardzo zadowolona z ekipy wykonawców. Kierownik Sikorski troszczy się o wszystko „jak o swoje” i każdy konieczny szczegół jest z nią konsultowany. Robotnicy robili wszystko, żeby w czasie odwilży nie zalewało szkoły, bo niestety, nie dało się zapobiec przeciekom, gdy konstrukcja dachu została naruszona, a spływająca woda gromadziła się w każdym zagłębieniu.

Dzięki nadbudówce, szkoła zyska 8 sal lekcyjnych. Zamontowana zostanie także winda dla niepełnosprawnych. Na tym jednak nie koniec. W dalszym etapie rozbudowy szkoły, od strony widocznego na zdjęciu północnego szczytu, planuje się dobudówkę i tym samym powiększenie budynku o dalszych 6 klas lekcyjnych. Gdyby ten etap został zrealizowany, to na tę ilość dzieci szkoła miałaby optymalne warunki. Dyr. Kalarus jest przekonana, że to jest możliwe do zrobienia. W międzyczasie konieczna jest także modernizacja dachu sali gimnastycznej, bo - podobnie jak na budynku szkolnym - żadne łatanie jest już nieskuteczne, a po każdej odwilży czy deszczu zalewa pomieszczenia.

Oddanie do użytku nowych sal w nadbudówce ma nastąpić z końcem marca 2012 roku. Kierownik Sikorski twierdzi, że termin ten z pewnością zostanie dotrzymany. W ubiegłym roku zaplanowany przerób 300 tys. zł wykonano z nawiązką.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska