Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 18.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Spółdzielnia nadziei
W Baniach nie zwalniają tempa
Dom z kasztanem
Orkiestrowe remanenty
Tajemnice cedyńskich cysterek
Jeżu malusieńki
Hej kolęda, kolęda...

Jeżu malusieńki

Za nami kolejny Rejonowy Przegląd Jasełek, tradycyjnie już organizowany przez katechetki z chojeńskiej podstawówki: Marię Rebelkę i Aleksandrę Słodkowską przy udziale gospodarza imprezy – Centrum Kultury w Chojnie. Od kilku lat obserwuję i oceniam (jako juror) te barwne teatrzyki i za każdym razem odkrywam coś nowego, ożywczego. Z początku myślałem, że jasełka będą coraz nudniejsze, że spowszednieją i impreza rychło zakończy swój żywot. Jednak tak nie jest, bo osoby przygotowujące spektakle wkładają dużo wysiłku w to, aby ich pokazy były za każdym razem inne, mniej sztampowe.
Na razie im się to udaje. Jasełka więc żyją i nadal błyszczą. Dowodem jest chociażby to, że w tym roku 12 stycznia w przeglądzie wystartowało aż 14 zespołów. Jeżeli chodzi o poziom artystyczny, który w jakimś sensie zawarty jest w oficjalnych wynikach (chociaż one nie są najważniejsze), to nie było większego przełomu, bo reżyserzy przedstawień są na ogół ci sami, znają doskonale swój warsztat i trudno komuś innemu wśliznąć się do czołówki. W grupie najstarszej (klasy IV-VI) sztuka ta powiodła się SP z Grzybna: przygotowany przez J. Grzelczak i ks. D. Klicha zespół zaprezentował żywy, dowcipny, dobrze wyreżyserowany spektakl, konkurujący z dwoma najlepszymi przedstawieniami z Chojny i Strzelczyna.

Stokrotki z przedszkola w Chojnie
Jak zwykle, prawdziwy jasełkowy show nastąpił podczas prezentacji przedszkolaków. Wystarczyło popatrzeć na ruchy na scenie paroletnich gwiazd, aby „mieć radość wielką”. Tytułowe „Jeżu malusieńki” to też nie mój wymysł, tylko tekst pewnego malucha. Wielkie wrażenie (już po raz kolejny) na licznej publiczności zrobił występ dużej grupy Stokrotki z Przedszkola Miejskiego w Chojnie, przygotowany przez E. Myszogląd i A. Skibińską. Oprócz owacji i zasłużonej nagrody, Stokrotki wraz z opiekunkami dostały specjalny dyplom z gratulacjami od przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierza Komorzyckiego, który był jednocześnie członkiem jury. Gremium to (w tajnym głosowaniu) przyznało maksymalną ilość punktów tej grupie przedszkolaków.

Obserwując jasełkowe występy, można było wychwycić kilka talentów aktorskich czy wokalnych. Większość z nich otrzymała specjalne wyróżnienia. Szczególnie utkwiła nam w pamięci postać okrutnego Heroda (Aleksander Olszewski z SP Chojna) oraz jego diabelska kusicielka (Basia Natkańska). Wokalnym odkryciem była natomiast Ola Prętka z tej samej szkoły, która skalą i mocą głosu zadziwiła wszystkich.

Na podsumowanie jasełkowych misteriów przybył burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, który wręczał laureatom nagrody. Oto po trzy najlepsze zespoły w poszczególnych grupach wiekowych.
Przedszkola: 1) Stokrotki z Chojny (3-, 4- i 5-latki), 2) grupa 0 z SP Godków, 3) gr. 0 z SP Chojna.
Klasy I-III: 1) SP Chojna (op. A. Prętka, I. Błażkiewicz), 2) SP Godków, 3) świetlica przy SP Chojna.
Klasy IV-VI: 1) SP Chojna (op. A. Słodkowska, M. Rebelka, A. Prętka), 2) SP Strzelczyn, 3) SP Grzybno.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie sponsorom za ufundowanie nagród. Byli nimi miejscowi przedsiębiorcy: Bożena Makarońska, Henryk Mąka, Hanna i Ryszard Stołowscy, Cezary Kożuszek, Andrzej Stelmach, Dagmar Łosowski, Jacek Prętki oraz sponsor anonimowy. Podziękowania kierują także dla CK za przygotowanie pięknej dekoracji i techniczną obsługę imprezy.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska