Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 25.01.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Czy będzie mniej wiejskich szkół?
Pierwsza w Polsce
W Mieszkowicach zgodnie o budżecie
Program rewitalizacji Mieszkowic przeszedł
Moda 2011
W tym roku prościej przekazać 1%
Mała ojczyzna mojej babci
Betlejem i samotni
Drugi zlot fanów M. Jacksona
Złóż życzenia walentynkowe!
Sport

Pierwsza w Polsce

Tydzień temu informowaliśmy o powołaniu w Baniach spółdzielni socjalnej, dającej szansę aktywizacji bezrobotnym oraz osobom, które z różnych względów popadły w tarapaty i trudno im wrócić do stabilnej sytuacji życiowej. Spółdzielnie takie mogą powstawać dzięki nowelizacji ustawy o prawie spółdzielczym. Dziś krótka rozmowa z nowo wybranym prezesem bańskiej spółdzielni „Razem” - Markiem Głowackim.

„Gazeta Chojeńska”: - Mówi Pan, że wasz projekt, finalizujący powstanie spółdzielni, jest pierwszym w powiecie, a nawet w Polsce. Czy to prawda?
Marek Głowacki: - Tak, jesteśmy pierwsi na terenie całej Polski. To jest innowacyjny projekt, prowadzony przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka” w Poznaniu, a współorganizatorem jest firma 4 C ze Szczecina.
- Jakie wsparcie dostaniecie na rozruch?
- Otrzymamy granty w wysokości 20 tys. zł na jednego członka-założyciela. Do 10 lutego mamy czas na złożenie kompletnego biznesplanu. Nasza spółdzielnia praktyczne ma już biznesplan i go złożyła, tylko są do uzupełnienia drobne szczegóły. Mogę się pochwalić, że na 9 spółdzielni, które są objęte tym projektem, my jesteśmy pierwsi i powinniśmy pierwsi wystartować po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sądzę, że gdzieś w połowie marca staniemy się legalną firmą.
- Co jest zawarte w biznesplanie?
- Musimy dokładnie wykazać, na co zostaną przeznaczone pieniądze z grantów, a więc: zakup materiałów i urządzeń, remont pomieszczenia, które dostaliśmy od gminy itd. Mamy pomieszczenie w dobrym miejscu, tuż obok Urzędu Gminy przy ul. Skośnej i jesteśmy bardzo zadowoleni. W projekcie jest także samochód osobowo-towarowy. Oprócz tego możemy otrzymać tzw. grant pomocniczy w wysokości półrocznego uposażenia (najniższej krajowej) z przeznaczeniem na pokrycie ZUS-u, zakup materiałów biurowych, ubrań itp.
- Gratulujemy inicjatywy i życzymy udanego startu.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska