Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 01.02.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ile powinno być szkół w gminie Chojna?
Kłopot z... nadmiarem dróg
Złóż życzenia walentynkowe!
Obniżyli sobie diety
Jaki budżet Gryfina?
Mniej nas o dwie setki
Są już bilety na Włóczykija
Nowy model kultury
Okno na Europę
Mieszkowickie plany
Kolejny przewodnik dla rowerzystów
Sport

Kłopot z... nadmiarem dróg

Wybudowanie nowej drogi to rzecz jasna plusy dla kierowców i mieszkańców. Tak jest również z dwupasmową ekspresową S3, która funkcjonuje już na odcinku od Szczecina do Gorzowa. Ma ona inny przebieg niż dotychczasowa droga krajowa nr 3. I tu zaczęły się problemy, bo ekspresówka zastąpiła swą poprzedniczkę tylko częściowo i sporo samochodów nadal jeździ starą trasą: przez Lipiany, Pyrzyce i leżącą w naszym powiecie gminę Stare Czarnowo. Powstał spór, kto ma się nią teraz zajmować. Dotkliwie odczuli go na własnej skórze kierowcy, którzy zimą grzęźli w nieuprzątniętym śniegu lub lodzie.
Formalnie, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, po oddaniu do użytku nowej S3, stara „trójka” stała się automatycznie drogą gminną. Na to nie godziły się władze gmin, przez które ona przebiega, czyli: Bielic, Lipian, Pyrzyc, Starego Czarnowa i Nowogródka Pomorskiego. Tłumaczyły, że koszt zimowego utrzymania tak dużej arterii znacznie przekracza możliwości ich budżetów. Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz zarzucił pięciu wójtom i burmistrzom naruszanie obowiązków zarządcy drogi. - Sytuacja, w której prawny zarządca drogi gminnej uchyla się od nałożonych na niego prawem obowiązków, jest niedopuszczalna. Taka postawa grozi życiu i zdrowiu podróżujących byłą drogą krajową nr 3 - stwierdził wojewoda i zagroził wójtom, że wystąpi do premiera o ich odwołanie. „Wzywam pana wójta do podjęcia natychmiastowych kroków w celu zapewnienia realizacji ustawowych obowiązków zarządcy drogi i zapobieżenia wystąpienia ewentualnych wypadków czy kolizji drogowych na ww. odcinku drogi” - takie pisma otrzymało pięciu szefów gmin.

Wreszcie 24 stycznia wójt Starego Czarnowa Marek Woś oraz jego kolega z gminy Bielice powiadomili wojewodę o przyjęciu obowiązków wynikających z utrzymania spornego odcinka drogi. Po południu podobne pisma przesłali do Urzędu Wojewódzkiego trzej pozostali burmistrzowie: Lipian, Pyrzyc i Nowogródka Pomorskiego.
Wojewoda co prawda oświadczył, że zgadza się z opinią samorządowców o konieczności podniesienia statusu drogi i zadeklarował pomoc, ale zaznaczył, że nie leży to w kompetencjach Urzędu Wojewódzkiego, lecz marszałka, czyli Zarządu Województwa za zgodą sejmiku. Z kolei przedstawiciele sejmiku wypominają samorządowcom, że nie interweniowali wcześniej, choć już w 2009 r. było jasne, że droga będzie gminna. Teraz, jeśli województwo przejmie starą „trójkę”, to najprawdopodobniej przekaże jednocześnie gminom niektóre drogi dojazdowe do tej trasy, bo straciły one na znaczeniu i nie muszą być już drogami wojewódzkimi.

Fakt, że gminy przejęły ostatecznie sporny odcinek, nie oznacza, że będzie on w warunkach zimowych łatwo przejezdny i bezpieczny, gdyż wójtowie i burmistrzowie oznajmili, iż będą traktować dawną „trójkę” tak samo, jak pozostałe drogi gminne. Jak one wyglądały przed odwilżą - dobrze wie każdy kierowca.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska