Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 01.02.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ile powinno być szkół w gminie Chojna?
Kłopot z... nadmiarem dróg
Złóż życzenia walentynkowe!
Obniżyli sobie diety
Jaki budżet Gryfina?
Mniej nas o dwie setki
Są już bilety na Włóczykija
Nowy model kultury
Okno na Europę
Mieszkowickie plany
Kolejny przewodnik dla rowerzystów
Sport

Okno na Europę

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie od początku roku szkolnego realizuje projekt „Lokalne okno na Europę”, finansowany ze środków programu „Młodzież w działaniu” kwotą 3800 euro. Autorkami są: A. Pociej, A. Grylewicz i J. Padoł – uczennice działające w szkolnym Klubie Europejskim Douzelage, którego opiekunem jest nauczyciel jęz. angielskiego J. C. Salamończyk. Założenia przewidują m.in.: spotkania z ciekawymi ludźmi i urządzenie w szkole salki kinowej.

Burmistrz maltańskiej Marsaskali mówi o atrakcjach swego miasteczka
Odbyły się już cztery spotkania. W październiku atrakcje czekające na młodych ludzi na Malcie przedstawił uczniom Mario Caleja - burmistrz maltańskiego miasta Marsaskala, które wraz z Chojną należy do międzynarodowego Stowarzyszenia Douzelage. Opowiadał o sprzyjających wypoczynkowi warunkach klimatycznych, o ciekawych miejscach pracy, zabytkach i historii tego uroczego miasteczka.
W grudniu członkowie Klubu Europejskiego zorganizowali spotkanie z senatorem Janem Olechem. Głównym tematem były problemy współczesnej polityki i przyszłości młodych ludzi w naszym kraju. Dyrektor Adriana Salamończyk rozpoczęła spotkanie multimedialną prezentacją szkoły. Następnie młodzież zadawała pytania zarówno prywatne, jak i dotyczące polityki. Według senatora media przekazują nie do końca prawdziwy obraz, bo politycy często ukazywani są wyłącznie w złym świetle. Z sali padło ważne pytanie o miejsca pracy dla młodych ludzi, gdyż są obawy dotyczące ich braku i konieczności wyjazdów za granicę w celach zarobkowych. Senator zapewnił, że zmiany następują i będą następować dalej, lecz potrzeba na nie czasu. Zaprosił uczniów do senatu i zwiedzenia Warszawy, co zostało przez młodzież przyjęte z entuzjazmem.
W styczniu odbyły się już dwa spotkania: z podróżnikiem Ireneuszem Bylińskim oraz Ingą Barisą - autorką wielu młodzieżowych projektów edukacyjnych z łotewskiej Siguldy. I. Byliński to mieszkaniec Góralic, od wielu lat pasjonat wycieczek rowerowych po kraju i Europie. Opowiadał o niezmiernie ciekawych wrażeniach z podróży, a także udzielił wskazówek dotyczących przygotowywania się do nich. Jednak najistotniejsza i najbardziej kształcąca była chęć zaszczepienia wśród młodzieży pomysłu na życie, sposobu spędzania czasu, chęci dokonania czegoś, co wzbogaca, kształtuje charakter, daje doświadczenie, przynosi radość, skłania do podejmowania wyzwań, uodpornia i uszlachetnia. Tym czymś - według gościa - jest m.in. podróżowanie i uprawianie sportu.

Spotkanie z Ingą Barisą miało inny charakter. Rozpoczęło się prezentacją filmu o Siguldzie, który ukazywał atrakcje miasta, jego niezwykłą przyrodę, kulturę i obyczaje Łotyszy. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób i w jakim stopniu młodzież z Siguldy korzysta z funduszy unijnych przez nią zdobytych, jak są one pozyskiwane, jakie korzyści płyną z ewentualnej współpracy ZSP w Chojnie ze szkołą w Siguldzie. Podjęty też został temat kontynuacji realizowanego przez chojeńską placówkę w lipcu ub. roku projektu „Przyszłość na pierwszym planie”, którego koordynatorem tym razem byłaby Sigulda, a Chojna partnerem.
Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się w pierwszej połowie lutego - tym razem z gośćmi z Francji: Lidią i Jean-Pierre’em Crepinami.

Równolegle ze spotkaniami trwają w szkole prace związane z adaptacją pomieszczenia na salę kinową. Trzeba ją jeszcze wyposażyć w krzesła i odpowiednie nagłośnienie oraz wyremontować łazienkę.
Informacje o realizowanym przez ZSP w Chojnie przedsięwzięciu podawało Polskie Radio Szczecin, z którym w celu upowszechniania rezultatów projektu Klub Europejski Douzelage nawiązał współpracę.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska