V Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”
W Cedyni tworzą LOT

SPORT

Grali jak zawodowcy

Zwycięzca Patryk Zając
Zimowe ferie to okazja organizowania imprez kulturalnych i sportowych w celu zagospodarowania czasu wolnego młodzieży. Wiele szkół i domów kultury przygotowało na ten okres bogatą ofertę i w zasadzie kto ma ochotę, ten znajdzie coś dla siebie. W Cedyni 12 lutego przygotowano drugi już z kolei otwarty turniej tenisa stołowego. Inicjatorem i głównym organizatorem był miejscowy społecznik Leszek Kopiecki wraz z nauczycielem wf Sylwestrem Blachnierkiem. Puchary ufundowane zostały przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W szkolnej sali gimnastycznej trwały kilkugodzinne zmagania o miano najlepszego tenisisty rejonu. Tak można było nazwać tę imprezę, bo przyjechali renomowani zawodnicy z kilku miejscowości, a poziom niektórych meczów był bardzo wysoki. Chociaż formalnie byli to amatorzy, to z reguły każdy z nich miał lub ma poważną przygodę z tą dyscypliną sportu. Zwycięzcą turnieju został znany w naszym powiecie (i nie tylko) Patryk Zając z Chełma Górnego (gm. Trzcińsko-Zdrój), który stoczył piękny pojedynek o I miejsce z Marcinem Sędziakiem z Radostowa (gm. Cedynia), wygrywając w setach 3:1. Widzowie nagrodzili zawodników gromkimi brawami. Zając to „amator-zawodowiec”, gdyż gra w amatorskiej I lidze szczecińskiej. W czasie rozmowy z nami, jak również podczas wymiany uwag z L. Kopieckim, zrodziła się myśl, aby w przyszłości zorganizować powiatową ligę amatorską w tenisie stołowym. W zasadzie byłaby to prawie bezkosztowa impreza, bo każdą gminę stać na zorganizowanie przynajmniej jednego turnieju i wystawienie zespołu. Gdyby tak się stało, to byłoby już dziewięć imprez. Do przemyślenia są szczegóły i wyłonienie grupki inicjatorów. Lokalne turnieje organizują w zasadzie wszystkie gminy, bo słyszy się o rozgrywkach w Trzcińsku, Swobnicy, Chojnie, Moryniu czy Mieszkowicach. Warto o tym pomyśleć.
W cedyńskiej przygodzie z tenisem uczestniczyło 32 zawodników. Organizatorzy zapowiedzieli, że na pewno za rok powtórzą turniej. Miejmy nadzieję, że będzie to już jeden z etapów powiatowej ligi tenisowej.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Ping-pong w Swobnicy
W Swobnicy (gmina Banie) w ramach ferii rozegrano turniej tenisa stołowego o puchar prezesa UKS Rekord. Oto wyniki: Klasy I-IV dziewczęta: 1. Gabriela Śliwka, 2. Paulina Tulik (obie Swobnica). Chłopcy: Sylwester Kunowski (Dłusko Gryfińskie), 2. Łukasz Koper, 3. Karol Czarny (obaj Swobnica). Klasy V-VI chł.: 1. Dawid Koper (Swobnica), 2. Paweł Sarota (Dłusko Gryfińskie), 3. Daniel Kubiak (Swobnica). Juniorki: 1. Joanna Koper (Swobnica). Juniorzy: 1. Dominik Śmiałek (Tywica), 2. Jacek Przerada, 3. Grzegorz Januszewski (obaj Swobnica). Seniorki: Katarzyna Januszewska (Swobnica). Seniorzy: 1. Wojciech Leśniewski (Tywica), 2. Marcin Sztajnert, 3. Piotr Glonek (obaj Swobnica). Kategoria powyżej 35 lat: 1. Józef Borsuk (Tywica), 2. Adam Januszewski (Swobnica). Turniej zorganizował i przeprowadził Zenon Czerniukiewicz.

Młode Lwy ze Szczecina
Salos Szczecin został zwycięzcą szóstej edycji Pucharu Lwów - piłkarskich zawodów juniorów rocznika 1990 i młodszych. Impreza odbyła się 12 lutego w hali w Trzcińsku-Zdroju. Szczecinianie w finale wygrali rzutami karnymi z ubiegłorocznym triumfatorem - Dębem Dębno 3:1 (w normalnym czasie było 1:1). Trzecie miejsce zajęła Stal Lipiany, pokonując Grota Gardno 6:1. W meczu o piąte miejsce Osadnik Myślibórz wygrał 2:1 z Czciborem Cedynia. Siódmą pozycję zajął Orzeł Trzcińsko-Zdrój, pokonując swe rezerwy 9:5.
Królem strzelców został Tomasz Kozioł ze Stali (7 bramek). Tytuł najlepszego bramkarza turnieju przyznano Hubertowi Skwierczyńskiemu (Dąb), a najlepszego zawodnika – Patrykowi Lipskiemu (Salos).

Wirtualny futbol
Blisko 15 osób liczy założony miesiąc temu przy Centrum Kultury w Chojnie fanklub FC Barcelona - chyba najpopularniejszej drużyny piłkarskiej w Europie. Członkowie - zafascynowani widowiskowym stylem piłkarzy z Katalonii - to nie tylko młodzi chłopcy. Należy też jedna dziewczyna i kilku dorosłych. Opiekunem jest Arkadiusz Łągiewczyk. Fanklub zorganizował już turniej minipiłki, a do końca ferii trwa konkurs plastyczny „FC Barcelona w moich oczach”. Miłośnicy futbolu rywalizują nie tylko na boisku, ale także na... ekranie. W niedzielę odbył się w CK turniej FIFA 11, rozgrywany za pomocą konsoli playstation. Udział wzięło 16 osób. Ostatecznie wygrał D. Andrzejczyk (Liverpool) przed S. Dobrowolskim (Arsenal) i M. Klaklą (Sevilla). Nagrody ufundowali: JP Komputer Serwis Jakub Pierzgalski i Centrum Kultury.
Fanklub ma już własne koszulki, kubki, flagę i kolejne pomysły.