Dzisiaj jest czwartek, 02 lipca 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odnaleźć w sobie włóczykija
Milion euro dla Trzcińska
Transkultura, czyli kultura bez granic
Weto kuratora
Są potomkowie von Humbertów
Międzynarodowy Rok Lasów
I otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę...
Wsparcie dla świątyni
Polsko-niemieckie zapusty w Zielinie
Sport

Milion euro dla Trzcińska

Można tylko pozazdrościć. Trzcińsko-Zdrój otrzymało bardzo dużo pieniędzy na poprawę estetyki miasta. 22 lutego na posiedzeniu komitetu monitorującego w Löcknitz (Niemcy) rozpatrywano projekty transgraniczne z programu Interreg IVA i Trzcińsko otrzymało 1 mln euro na złożony parę lat wcześniej, a potem rozszerzony projekt, dotyczący remontu starego młyna, rekonstrukcji Baszty Zachodniej i budowy alei spacerowej wzdłuż murów miasta. Współpartnerem Trzcińska w tym projekcie jest niemiecka miejscowość Stolzenhagen, które urządzi halę wystawową dla geoturystyki.

M.in. tu przebiegać będzie alejka spacerowa
Jak powiedział nam wiceburmistrz Trzcińska Józef Szott, pierwotny projekt był dużo skromniejszy, na kilkaset tysięcy złotych, ale nadarzyła się okazja, by go rozszerzyć. Tak też postąpiono. Trzcińsko przejęło inicjatywę jako partner wiodący. Dołączono najbardziej pożądaną z punktu poprawy estetyki miasta, ale też kosztowną część projektu: budowę alei spacerowej. Wzdłuż murów na całej długości około 2,5 km będzie przebiegać wyłożona starobrukiem alejka szerokości 1,2-1,5 m. Do tego dojdą stylowe latarnie i ławki parkowe. Będzie też ścieżka edukacyjna z geotypami, nawiązująca do epoki lodowcowej, ponieważ projekt jest cząstką większego projektu „Kraina polodowcowa nad Odrą”. Rekonstrukcji, a właściwie całkowitej odbudowie zostanie poddana zabytkowa Baszta Zachodnia. Przebudowany będzie także amfiteatr. W młynie po remoncie zostanie urządzona wystawa z eksponatami epoki polodowcowej, jak również skromne na razie muzeum. Według kosztorysu remont młyna to około 420 tys. zł. Mniej więcej tyle samo pójdzie na odbudowę baszty. Najkosztowniejsza jest aleja spacerowa, bo jej budowę oszacowano na około 3,5 mln zł. Należy podkreślić, że gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości aż 85 procent, a więc niezwykle korzystne. Projekt realizowany będzie w ciągu 2 lat.

Wspomogli też Żarczyn
Spośród 12 zatwierdzonych projektów z naszego powiatu znalazł się także Żarczyn w gminie Widuchowa. W ramach poprawy infrastruktury drogowej w rejonie przygranicznym pozytywnie rozpatrzono wniosek Wojewódzkiego Zarządu Dróg, który w tej miejscowości kompleksowo przebuduje drogę wojewódzką nr 122.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska