Dzisiaj jest czwartek, 02 lipca 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odnaleźć w sobie włóczykija
Milion euro dla Trzcińska
Transkultura, czyli kultura bez granic
Weto kuratora
Są potomkowie von Humbertów
Międzynarodowy Rok Lasów
I otrze Bóg z ich oczu wszelką łzę...
Wsparcie dla świątyni
Polsko-niemieckie zapusty w Zielinie
Sport

Wsparcie dla świątyni

Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadeszła informacja o zarezerwowaniu 400 tys. zł na remont dachu zabytkowego kościoła pw. Świętego Ducha w Moryniu. Wiadomość tę przekazał burmistrz Jan Maranda na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Ta romańska świątynia pochodzi z XIII wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków w województwie.
Wniosek na renowację mocno zniszczonego dachu złożono w 2007 r. Kosztorys opiewa na 785 tys. zł. Obecnie parafia (właściciel obiektu i projektodawca) będzie miała nie lada problem z zebraniem brakującej kwoty. Remont musi być wykonany zgodnie z ostrymi wymogami konserwatora zabytków. Cała dachówka będzie wymieniana. Mocno nadwątlona jest też więźba dachowa i niektóre belki zostaną wymienione.
Na sesji podjęto uchwałę o przekazaniu dotacji w wysokości 25 tys. zł na remont. Burmistrz powiedział, że liczy na wsparcie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Brakująca kwota musi być szybko zebrana, aby wykazać możliwość wykonania inwestycji i tym samym otrzymania dotacji z ministerstwa.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska