Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 22.03.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Więcej na ochronę przed powodzią
Pokaż się na targach
Czy Apexim wybuduje centrum?
Integracyjna wieża kultury
Obóz koncentracyjny dla kobiet w Königsbergu
20 lat Vogue
Gala Wodników
Problemy z Orlikiem, za to będą wiatraki
Japoński latawiec polsko-niemiecki
Sport

Integracyjna wieża kultury

Dwa tygodnie temu informowaliśmy o dofinansowaniu kwotą miliona euro z funduszu Interreg IV A budowy alei spacerowej przy murach miejskich w Trzcińsku-Zdroju wraz z remontem dawnego młyna i Baszty Zachodniej. Wspólny z niemiecką miejscowością Stolzenhagen projekt nazywa się „Kraina Polodowcowa nad Odrą”. Ponadto w Żarczynie (gm. Widuchowa) dofinansowany zostanie remont drogi wojewódzkiej.

Teatr UBS w Schwedt
Wśród 12 projektów zaakceptowanych 22 lutego przez wspólny komitet monitorujący w Löcknitz (złożony z przedstawicieli woj. zachodniopomorskiego oraz Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego) jest także aranżacja wieży teatru Uckermärkische Bühnen w Schwedt. Ma to być symbol transgranicznej współpracy instytucji kultury obu krajów, gdyż teatr ten jest gospodarzem wielu niemiecko-polskich przedsięwzięć i ma ambicję być ważnym centrum integracji mieszkańców pogranicza. Wniosek złożyło miasto Schwedt, a partnerami są m.in.: gmina Chojna i rafineria PCK w Schwedt. Przedsięwzięcie kosztować będzie 225 tys. euro, w tym 191 tys. unijnego dofinansowania.

Inne wnioski, które otrzymają dofinansowanie, dotyczą m.in.: stworzenia wspólnego polsko-niemieckiego systemu zwalczania zanieczyszczeń o dużej powierzchni na Odrze oraz zwalczania skutków innych zagrożeń na obszarze przygranicznym (partner wiodący: powiat Uckermark), uruchomienia punktu kontaktowo-doradczego dla obywateli polskich i niemieckich na obszarze pogranicza oraz ochrony przeciwpowodziowej w Dolinie Dolnej Odry.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska