Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16-17 z dnia 19.04.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Potrzebujemy dziś Dobrej Nowiny i nadziei,
FIFArt zakończony
Wielka historia nad Odrą
Znów weto dla zespołu szkół
Co ze szkołami?
Jaja na święta
PROGRAM DNI GRYFINA 2011
Ignaczak w Baniach
Mieszkowice aktywne
Anglia znów w Chojnie
Maratonu czar
Sport

Mieszkowice aktywne

Dyrektor B. Nowicka
Mieszkowice bardzo konsekwentnie prowadzą współpracę kulturalną z sąsiadami zza Odry, a to dzięki Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Kultury i jego dyrektor Barbarze Nowickiej. W ramach kolejnego projektu pod nazwą „Aktywni razem” 14 kwietnia podsumowano dotychczasową kooperację. W 1996 r. gmina zawarła porozumienie z miastem Wriezen i od tamtej pory zrealizowano wspólnie wiele przedsięwzięć, na czele z budową promowego przejścia granicznego w Gozdowicach. Od 8 lat mieszkowickie gimnazjum współpracuje z gimnazjum w Bad Freienwalde (koordynatorem jest Remigiusz Rzepczak). Owocem były kilkakrotne warsztaty pantomimy, liczne turnieje sportowe, m.in. pod hasłem „Rasizm stop!”. Uczniowie spotykali się też z Polakami żyjącymi w Niemczech i z Niemcami mieszkającymi w Polsce. Również od 8 lat Koło Gospodyń Wiejskich w Zielinie pod kierunkiem Zofii Szeremety współdziała z Frauenzentrum w Schwedt. Często relacjonowaliśmy wspólne występy tanecznego zespołu Country Family Oderberg z grupą Mieszki z MGOK pod kierunkiem Danuty Panek. Po naszej stronie przez tę taneczną integrację przewinęło się już blisko 150 osób.

Szef skansenu w Altranft Peter Natuschke
Dyrektor Nowicka powiedziała podczas debaty 14 kwietnia: - Niektórzy narzekają, że nic się nie dzieje w kulturze, ale najczęściej narzekają ci, którzy stoją z boku i sami się nie angażują.

Elvira Profé-Mackiewicz
W konferencji uczestniczyli m.in.: dyrektor Brandenburskiego Skansenu w Altranft Peter Natuschke, szef Country Family Oderberg Franz Ruh, przedstawicielka Frauenzentrum Schwedt Maria Weniger, reprezentanci ośrodków kultury w Cedyni, Chojnie i Moryniu, burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, dyrektorzy szkół. W Mieszkowicach nie do przecenienia w transgranicznej integracji jest rola Elviry Profé-Mackiewicz - Niemki, która mieszkała tu do 1945 roku, a pół wieku później wróciła, wychodząc za mąż za swą polską miłość sprzed 50 lat. Sędziwy wiek nie przeszkadza jej w aktywności społecznej. Mimo poważnych kłopotów ze zdrowiem uczestniczyła w czwartkowej konferencji wraz z mężem Fortunatem Mackiewiczem-Profé.

Pięć dni wcześniej w ramach dofinansowanego przez Interreg IVA projektu „Aktywni razem - Mieszkowice 2011” w MGOK odbyły się kolejne warsztaty tańca country z udziałem 40 tancerzy z zespołów Mieszki, Country Family Oderberg, Hot Boots i Country Eagles ze Schwedt. Była to jedna z prób przed zaplanowanym na 3 lipca tanecznym festynem podczas tegorocznych Mieszkowickich Dni Kultury i Przyjaźni.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska