Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 18 z dnia 03.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Godków i Lisie Pole: klasy 0-III, Strzelczyn: tylko zerówka
Punkt i taras
To, co jest pomiędzy
Ożywić szlak pamięci
Dotacja dla Kołbacza
Czeski tramp i polska dwururka
Rondo już jest
Brzmienie ognia
Pojadą do Francji
Spacer z kolorem
Chłopcy z Trzcińska i Swobnicy najlepsi w województwie
Sport

Ożywić szlak pamięci

Miejmy nadzieję, że nasza pamięć narodowa jest w lepszej kondycji niż muzea, znajdujące się na nadodrzańskim Szlaku Pamięci Narodowej. Po to, aby ten szlak ożywić, gmina Mieszkowice podpisała porozumienie z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, które chce ten obszar objąć swym patronatem.

Paweł Pawłowski i Andrzej Salwa po podpisaniu umowy
Porozumienie na rzecz wspólnych działań dotyczących popularyzacji historii szlaku bojowego I Armii Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej, edukacji regionalnej Nadodrza oraz upowszechniania dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego podpisali 16 kwietnia dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Paweł Pawłowski i burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa. Dokument parafowano w Gozdowicach podczas obchodów 66. rocznicy forsowania Odry. Muzeum chce objąć opieką merytoryczną miejsca pamięci w gminie Mieszkowice, w tym Muzeum Wojsk Inżynieryjnych w Gozdowicach i Muzeum Pamiątek I Armii WP w Starych Łysogórkach. Chodzi o rewitalizację i rozbudowę tych placówek, które mają być również miejscem edukacji regionalnej i przyrodniczej oraz spotkań mieszkańców Nadodrza. Miałyby też pełnić funkcję punktów informacji turystycznej.

W corocznych uroczystościach przy cmentarzu wojennym Siekierki/Stare Łysogórki wzięło udział wiele osobistości, w tym: wicemarszałek województwa Jan Krawczuk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kazimierz Drzazga, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, gen. bryg. Andrzej Gwadera (zastępca dowódcy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej), gen. Rainer Korff - dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Ryszard Tabor.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej dyrektor Pawłowski podczas spotkania w bibliotece w Chojnie mówił o mało znanych i zaciętych walkach w 1945 roku o przyczółki mostowe na Odrze na naszym terenie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska