Dzisiaj jest piątek, 21 stycznia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 10.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
„Wygnańcy” zauważeni
Wystarczy być
Uczmy (się) historii regionu
Wdzięczność dla strażaków
Rajd śladami waldensów
Minister nagradza POMOT
Rezygnacja radnej
Noc Muzeów w Cedyni
Dziecięce obrazy w Szczecinie
Pieszo wzdłuż granic Polski
Pobiegajmy razem!
Sport

„Wygnańcy” zauważeni

Książka Jana M. Piskorskiego (profesora Uniwersytetu Szczecińskiego) pt. „Wygnańcy. Przesiedlenia i uchodźcy w dwudziestowiecznej Europie” zdobyła nominację do tegorocznej Nagrody Historycznej „Polityki” w kategorii prac naukowych i popularnonaukowych. To bardzo prestiżowe wyróżnienie. Książkę wydał PIW pod koniec ub. roku. Przypomnijmy, że 8 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie odbyło się spotkanie z prof. Piskorskim, który mówił o swym dziele. Relacjonowaliśmy to w nr. 15 (http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=11-15&temat=1), a tydzień wcześniej opublikowaliśmy nasze omówienie „Wygnańców” (http://www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=11-14&temat=2).

Jak uznało jury tygodnika „Polityka”, „jest to jedna z najciekawszych i najlepiej napisanych książek dotyczących historii najnowszej. Oprowadza nas po dramatycznym temacie masowych przesiedleń i ruchów migracyjnych milionów ludzi w Europie burzliwego XX w. Dotyczy przemieszczeń wymuszonych i dobrowolnych. Analizuje je zarówno od strony politycznej, jak i ich skutków oraz uwarunkowań cywilizacyjnych. Waga tej książki, szerokość spojrzenia autora zbudowana jest zarówno na warsztacie historyka, jak i antropologa. Nie ma w tej pracy żadnych lamentów historycznych. Jest to żywa, obiektywna i przejrzysta opowieść o tym, jak spełnia się historia. Zastosowana w książce metoda analizy porównawczej pomaga lepiej zrozumieć historię Polski i oblicza współczesnej nam Europy”.

Równorzędne nagrody w tej kategorii zdobyli: Andrzej Friszke za książkę „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” i Dariusz Stola - „Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989”. Oprócz Piskorskiego nominowany był także Ryszard Kaczmarek („Polacy w Wehrmachcie”).

W dziale źródeł nominowano m.in. Michała Paziewskiego (także z Uniwersytetu Szczecińskiego) za książkę „Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971”. Tu nagrodę przyznano publikacji „Ocaleni z Mauthausen. Relacje polskich więźniów obozów nazistowskich systemu Mauthausen-Gusen” (wybór i oprac. Katarzyna Madoń-Mitzner, wyd. Ośrodek Karta, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2010). (rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska