Dzisiaj jest piątek, 21 stycznia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 10.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
„Wygnańcy” zauważeni
Wystarczy być
Uczmy (się) historii regionu
Wdzięczność dla strażaków
Rajd śladami waldensów
Minister nagradza POMOT
Rezygnacja radnej
Noc Muzeów w Cedyni
Dziecięce obrazy w Szczecinie
Pieszo wzdłuż granic Polski
Pobiegajmy razem!
Sport

Pieszo wzdłuż granic Polski

Michał Gontaszewski z Polkowic jest pasjonatem przyrody, historii, miejsc jeszcze nieodkrytych. 30 kwietnia przekroczył granice naszego województwa i powiatu w swojej samotnej pieszej wędrówce wzdłuż granic Polski pod nazwą „Jeden człowiek, jeden kraj, siedem granic”. Spotkaliśmy go nad położonym wśród lasów jeziorem Chełm Dolny Południowy. Zaprosiliśmy do wspólnej biesiady i zostaliśmy zauroczeni jego pasją. Jak sam powiedział, w podróżach samochodem, a nawet rowerem umyka zbyt wiele pięknych, niepowtarzalnych wrażeń.

Jest to już druga próba przeprowadzenia wyprawy. W zeszłym roku Michał szedł w bardzo trudnych warunkach (powodzie, uciążliwe deszcze), ale dopiero poważna kontuzja przerwała wyprawę. Pragnienie zrealizowania swego zamierzenia i konsekwencja doprowadziły go do startu 16 kwietnia do kolejnej wędrówki. Wyruszył z Polkowic i kierował się na północ: przez Gubin, Słubice, Kostrzyn. Trasę długości prawie 4 tys. km chce pokonać do końca września. Wędruje trasami leśnymi, omija duże aglomeracje, śpi w namiocie, odżywia się żywnością liofilizowaną, suszonymi owocami. - Najtrudniejsze w wędrówce, oprócz bolesnych odcisków, odparzeń i kleszczy, są spotkania z dzikimi psami, których jest coraz więcej w polskich lasach. A rekompensatą oglądanie na co dzień od świtu po zachód słońca uroczych zakątków naszej ojczyzny, sprawdzenie samego siebie i poznawanie wspaniałych życzliwych ludzi - mówi.

Michał Gontaszewski po noclegu nad jeziorem udał się do Stołecznej, kierując się na północ na Stargard (omija Szczecin, nie chcąc tracić czasu na przejście aglomeracją). Jego postępy możemy śledzić na stronie internetowej do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska