Dzisiaj jest piątek, 21 stycznia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 10.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
„Wygnańcy” zauważeni
Wystarczy być
Uczmy (się) historii regionu
Wdzięczność dla strażaków
Rajd śladami waldensów
Minister nagradza POMOT
Rezygnacja radnej
Noc Muzeów w Cedyni
Dziecięce obrazy w Szczecinie
Pieszo wzdłuż granic Polski
Pobiegajmy razem!
Sport

Wdzięczność dla strażaków

Żadna uroczystość nie ma takiego audytorium, jak Dzień Strażaka. Tu gromadzą się przedstawiciele całego społeczeństwa, aby podziękować za pomoc, ratowanie życia i mienia. Tak też było i w tym roku, gdy 6 maja w Chojnie świętowano powiatowy Dzień Strażaka. Po odprawionej w kościele Mariackim mszy dalsza część uroczystości odbyła się na pl. Konstytucji 3 Maja. Miniony rok podsumował komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej - młodszy brygadier Jacek Rudziński. Mówiąc o chlubnej, ale i niebezpiecznej służbie, przypomniał tragiczny wypadek Mirosława Jeremicza z OSP Chojna, który jesienią podczas akcji usuwania plamy oleju z jezdni został ciężko ranny i stracił obie nogi. Wkrótce po wypadku koledzy-strażacy oddawali krew, a potem zbierali fundusze na leczenie i zakup drogich protez. Dodajmy, że druha Mirosława odwiedziła przed uroczystościami trójka strażaków ze Starego Objezierza z prezesem OSP Edmundem Hrynkiewiczem na czele. Przekazali kwotę 2629 zł 90 gr i 2 euro, jaką zgromadzono podczas zbiórek po mszach w Starym i Nowym Objezierzu, Klępiczu i Żelichowie.

Podczas apelu komendant podkreślił bardzo wysoką ocenę działalności straży pożarnej, jaką w sondażach daje jej społeczeństwo. Mówił też o dużych postępach w modernizacji sprzętu i wyszkoleniu strażaków. W minionym roku zakupiono cztery wysokiej klasy nowe samochody gaśnicze marki Mercedes. J. Rudziński podkreślił dużą pomoc ze strony samorządów i wzorową współpracę z nimi.
Komendant Rudziński gratuluje Jeremiczowi odznaczenia
Uroczystość była okazją do wręczenia odznaczeń, nagród i awansów zawodowych. Ich lista była bardzo długa (m.in. M. Jeremicz otrzymał Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa). Odznaczenia wręczał wraz z komendantem powiatowym także komendant wojewódzki - starszy brygadier Henryk Cegiełka. Komenda PSP powiększyła się o dwóch oficerów. Minister spraw wewnętrznych i administracji nadał I stopień oficerski młodszego kapitana starszemu aspirantowi Dariuszowi Krysiakowi oraz aspirantowi Jackowi Skibińskiemu.
Po apelu strażacy przemaszerowali przez miasto, a na placu zademonstrowano pokaz sprzętu ratowniczego.
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska