Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 17.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rozbiegana Polska
Zmienił ziemię, nie zmienił nas
Polsko-Niemieckie Targi Pracy w Chojnie
50 lat kapłaństwa
Ja kontra Ghana
Mistrzowie województwa
„Grosik” w Chojnie
Druchowie z Lubiehowa
Ruszył gołębi peleton
Sport

Ruszył gołębi peleton

Kilka lat temu cyklicznie informowaliśmy o osiągnięciach naszych hodowców gołębi pocztowych. Sporo osób zainteresowanych było wynikami najlepszych lotników, ich rekordami i sukcesami w skali okręgu i kraju. Okazuje się, że w tej branży od lat niewiele się zmieniło. Pozostała dawna struktura organizacyjna związku hodowców, podobne sekcje oraz prawie ci sami hobbyści-hodowcy. Jest to szczególna pasja, swego rodzaju hazard i gdy ktoś już wejdzie do gry, to trudno odejść od stolika, choć nie zawsze się wygrywa lub nie ma się pieniędzy. Zabawa z gołębiami jest kosztowna i kto nie zainwestuje, nie może liczyć na sukcesy. Zdarzają się fuksy, ale niezmiernie rzadko. Trzeba latami, drogą selekcji, dochować się odpowiedniego materiału genetycznego, zaopatrzyć się w odpowiednią paszę, szczepionki, mieć pojęcie o trenowaniu gołębi itd. Oczywiście należy zakupić dość kosztowne urządzenia do pomiaru czasu i obrączki, zorganizować przewozy ptaków na konkursy itp.

Gołębi peleton rusza w maju i co tydzień odbywają się loty starych gołębi. Młode swoje pierwsze zawody rozpoczną w drugiej połowie sierpnia. Obecnie odbyły się już trzy loty starych ptaków.

Sekcja chojeńska należy do oddziału myśliborskiego, gdzie oprócz hodowców z Myśliborza, są hodowcy z Bań i okolic. Dla zobrazowania ich potencjału, podajemy parę danych z II lotu z Wolfsburga (Niemcy), który odbył się 8 maja. Udział wzięło 53 hodowców (14 z Bań, 19 z Myśliborza i 20 z Chojny). Wypuszczono 2494 gołębie. Najlepszy lotnik Wąsik Łuk-Szymańskiej z sekcji chojeńskiej przebył trasę 257 km w 3 godz. 14 minut, osiągając szybkość ok. 70 km/godz. W pierwszym konkursie (1 maja) przy dobrych warunkach i mniejszej odległości rekordziści osiągali przeciętną prędkość 80 km/godz. W tej edycji zdarzył się niezbyt częsty przypadek, że aż 9 ptaków jednego hodowcy - Adama Dmytrasza z Chojny nie dało się wyprzedzić konkurentom. Cały peletonik dotarł prawie równocześnie do celu. Z każdego wypuszczenia przyznaje się punkty w zależności od uzyskanego miejsca tylko dla 20 proc. gołębi, a reszta leci „za darmo”. Po dwóch konkursach punktacja pięciu najlepszych hodowców przedstawia się następująco:

1. Adam Dmytrasz (Chojna) pkt 396,29
2. Mirosław Pęksyk (Myślibórz) 395,12
3. Anna Gralak (Banie) 391,61
4. Kondratowicz, Dylewski (Chojna) 391,22
5. Wąsik-Łuk Szymańska (Chojna) 380,31

Jak widać, w czołówce jest bardzo ciasno, ale wkrótce, gdy zaczną się dłuższe loty, różnice punktowe będą wyraźniejsze i należy się spodziewać większych przetasowań.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska