Dzisiaj jest sobota, 16 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 24.05.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nowa Amerika z flagą w podróży
Cierniste ścieżki
Inkontakt 2011: biznes i zabawa
„Grosik” pierwszy w Polsce
Asfaltowanie Krzywina
66 tys. euro na staże gastronomów
Ja kontra Ghana (2)
Polsko-Niemiecki Festiwal Kultury i Sportu „Europa bez granic” - Trzcińsko-Zdrój
Konny zwiadowca (1)
Powiatowi tancerze
Zebrali 10 ton sprzętu
Sport

„Grosik” pierwszy w Polsce

W ubiegłym numerze informowaliśmy o otwarciu w Chojnie 16 maja sklepu socjalnego o nazwie „Grosik”. Jak dowiedzieliśmy się od inicjatorki tego przedsięwzięcia Joanny Bürger, jest to na razie pierwszy tego typu sklep w Polsce. Prowadzi go Europejska Fundacja na rzecz Osób Potrzebujących, która od niedawna działa także w Polsce (z siedzibą w Gorzowie), udzielając osobom potrzebujących wsparcia w różnych obszarach. Prowadzi np. rodzinne domy dziecka. Fundatorem fundacji jest niemiecka organizacja pożytku publicznego EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) z ponadstuletnią tradycją, mająca duże doświadczenie w pomocy ludziom słabszym.

Podobny sklep doskonale prosperuje w Schwedt. Działa on na takiej zasadzie, że mieszkańcy przynoszą rozmaite zbędne rzeczy, nierzadko praktycznie nowe (meble, zabawki, ubrania, sprzęt agd i rtv, książki, przedmioty dekoracyjne itp.), za które otrzymują symboliczną zapłatę. Potem jest to sprzedawane po bardzo niskich cenach.
Sklep w Chojnie przy ul. Jagiellońskiej 2 (obok Urzędu Miejskiego) otwarty jest w godz. 9-17 (w piątki 9-13, w soboty nieczynne). J. Bürger powiedziała, że w Schwedt sklep jest zawsze zapełniony. W dniu otwarcia w Chojnie także był różnorodny asortyment i wielu klientów, chociaż nie było żadnej akcji informacyjnej.
Przedstawiciele fundacji dziękowali burmistrzowi Chojny (który uczestniczył w otwarciu) za wsparcie inicjatywy i wydatną pomoc w jej zrealizowaniu.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska