Dzisiaj jest sobota, 31 lipca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 07.06.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Informują o kraju sąsiada
Nagrodzeni za ponadgraniczny teatr
Tłok na targach
Program Dni Chojny
Zagrają sąsiedzi z Takayo
Podstawówki po egzaminie
Turyści walą na taras
Szlak rycerski ze Szczecina do Chojny
Ustawą w śmieciarzy
Perypetie z kąpieliskiem
Co z Mieszkiem?
Czwarty w Polsce
Bański jubileusz kapłaństwa
Sport

SPORT

Orzeł wśród orlików
1 czerwca przy Zespole Szkół w Widuchowej otwarto już dziewiąte w naszym powiecie boisko typu Orlik. Widuchowa jest pierwszą gminą w powiecie gryfińskim, która posiada dwa takie obiekty, bo wcześniej powstał w Krzywinie. Mało tego, obiekt został tak zaprojektowany, że oprócz orlikowych boisk, wkomponowano w niego czterotorową bieżnię i inne urządzenia lekkoatletyczne. Jest to więc orzeł wśród orlików: bez wątpienia najlepszy, najpraktyczniejszy kompleks boisk w naszym rejonie, spełniający wszelkie wymogi szkolnego programu wychowania fizycznego. Jego koszt (1,25 mln zł) tylko nieznacznie przekroczył koszt standardowych obiektów. Przypomnijmy, że budowę orlików dofinansowują po 333 tys. zł Urząd Marszałkowski i rząd, a resztę wykłada gmina.

Uroczystość otwarcia odbyła się według typowego scenariusza, w obecności przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego, władz powiatu, okolicznych gmin i przede wszystkim licznych dzieci, obchodzących w tym dniu swoje święto. Wójt Michał Lidwin powiedział, iż ma dużą satysfakcję z tego, że dotrzymał obietnicy, zapowiadając rok temu, iż w Widuchowej powstanie Orlik. Przy okazji pochwalił wykonawcę - firmę „Saltex” z którą nie było żadnych problemów. Lidwin podkreślił solidność prac, terminowe wykonanie i przykładną współpracę.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Rajd Magnolii
Sobotnio-niedzielny samochodowy 32. Rajd Magnolii wygrała załoga Adrian Grodzki (kierowca) - Sławomir Koszuta (pilot) z Auto Klubu Szczecin. Na starcie stanęło 50 aut. Pierwszego dnia rywalizowano w Szczecinie na Wałach Chrobrego, a w niedzielę kierowcy sprawdzali swe umiejętności na odcinkach specjalnych na byłym lotnisku w Chojnie. Na zdj. kolejka oczekujących na start.

Pomaturalny wyczyn
Tegoroczna maturzystka Magdalena Chrzanowska z Gryfina zaraz po egzaminach wystartowała 28-29 maja w Toruniu w mistrzostwach Polski juniorów w siedmioboju (bieg na 100 m ppł., 200 m i 800 m, skok wzwyż i w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem). Powtórzyła swój sukces sprzed roku, zajmując doskonałe piąte miejsce. Niezbyt dobrze przygotowała się do tego występu, bo nauka wybiła ją z rytmu treningowego i nie spodziewała się tak wysokiej lokaty. Jednak już podczas zawodów mocno się zmobilizowała, bijąc nawet w niektórych konkurencjach rekordy życiowe. Ogólny wynik to 4 126 pkt. Jej trenerką jest Anna Gierasimczyk.

Zwyciężyły na luzie
Złoty medal w lekkoatletycznej licealiadzie wojewódzkiej zdobyły dziewczęta z ZSP nr 2 Gryfino z dużą przewagą nad pozostałymi zespołami. Gryfinianki zgromadziły 1350 pkt, a wicemistrzynie (II LO Szczecin) 1206. W finale wystartowało 13 szkół.

Osiemnasta liga biegów
Uczniowie szkół naszego regionu już osiemnasty raz mieli okazję wystartować w Krzywińskiej Lidze Biegów Przełajowych. Głównym organizatorem była 28 maja Szkoła Podstawowa w Krzywinie, a jej partnerami byli: gmina Widuchowa, Zachodniopomorska Rada Olimpijska, Zachodniopomorskie Zrzeszenie LZS, Zakład Gospodarki Komunalnej w Widuchowej. Patronat honorowy sprawowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Wśród gości był pływak ze Stargardu Władysław Wojtakajtis (olimpijczyk igrzysk w Meksyku w 1968 i Monachium w 1972 roku), a także pochodząca z Krzywina lekkoatletka - paraolimpijka Renata Chilewska. Na starcie biegów stanęło ponad 350 osób: od przedszkolaków po gimnazjalistów. W klasyfikacji drużynowej wygrał Zespół Szkół z Widuchowej przed Krzywinem i Kozielicami. Wśród wszystkich uczestników rozlosowano nagrody ufundowane przez: sołtysa i radę sołecką Krzywina (rower górski), Polwood - tartak w Krzywinie (także rower górski), OSP w Krzywinie (telefon komórkowy) oraz Krzysztofa Kaźmierskiego (radiomagnetofon). Szczegółowe wyniki są na www.widuchowa.pl

Z lewej Justyna Pietras
Wygrali w Czechach i Niemczech
Pracowicie spędzili weekend bokserzy Gardy Chojna. Albert Ciasnocha (38 kg) w piątek i sobotę walczył w Europejskim Turnieju Młodzieży w Czechach. Uczestniczyli pięściarze ze Słowacji, Austrii, Węgier, Czech i Polski. Z siedmiu polskich zawodników tylko Ciasnocha wygrał walkę finałową.
5 czerwca w niemieckim Bernau Justyna Pietras (54 kg) pokonała o 3 lata starszą i o 14 kg cięższą Anne Buch z Niemiec, a Eryk Giermak w I rundzie znokautował Ukraińca Aleksieja Gubenkę.
18 czerwca Garda organizuje w swym hangarze na Lotnisku galę boksu. Trener Jarosław Przygoda zaprasza wszystkich zainteresowanych na godz. 18.

Szachy na półmetku
Półmetek osiągnęli już szachiści, walczący o tegoroczne Grand Prix Gryfina. W sobotę w szóstym turnieju wygrała Justyna Kruszewska (na zdj.) przed Damianem Orzeszkiem. W klasyfikacji generalnej prowadzi Kruszewska przed Gretą Stołecką (obie SP 2 Gryfino).

Libero trzeci w Policach
W sobotę w Policach w turnieju siatkówki dziewcząt drużyna Libero Banie zajęła trzecie miejsce, ulegając nieznacznie w półfinale (w tie-breaku) gospodyniom - UKS Chemiczek Police, które wygrały całą imprezę, wyprzedzając Gimn. nr 2 Kostrzyn. W meczu o III miejsce Libero pokonał Piasta Pyrzyce 2:0. Dalsza kolejność: 5) UKS Bukowe 29 Szczecin, 6) Gimn. 3 Police, 7) Gimn. Dębno, 8) PSPS Police.
Skład drużyny z Bań: Magdalena Wypych, Karolina Stafiej, Katarzyna Turała, Monika Prostak, Aleksandra Lewandowska, Karolina Grzelczak, Karolina Mendowska, Kamila Korba, Justyna Mendowska, Weronika Białek, Paulina Grymuła. Wśród wyróżnionych zawodniczek znalazła się kapitan Libero - Magdalena Wypych, jedyna trzecioklasistka gimnazjum w drużynie. Gra na pozycji przyjmującej, ma też bardzo dobrą zagrywkę i umiejętność podejmowania właściwych decyzji na boisku, a jako kapitan motywuje zespół. U progu kończącego się roku szkolnego sztab szkoleniowy Libero dziękuje Magdzie za trzyletnią współpracę. Z końcem sezonu dziękuje też wszystkim instytucjom i sponsorom, wspierającym siatkówkę w gminie Banie.

Moryńskie strzelanie
Po raz dziewiąty strzelano w Moryniu w zawodach koła LOK „Dzik” o puchar burmistrza. W kategorii kobiet: wygrała Aleksandra Domaradzka - 607 pkt przed Renatą Kowalską 537 i Martą Rogalą 473. Wśród mężczyzn najlepszy był Jerzy Domaradzki - 718 pkt, który wyprzedził Marka Kurjatę - 700 i Tadeusza Domaradzkiego 674.

Piłka nożna
III liga. Energetyk Gryfino zremisował 0:0 w Gdańsku z rezerwami Lechii i nadal grozi mu spadek. Chemik Police - Gwardia Koszalin 2:0, Błękitni Stargard - Bytovia Bytów 0:1, Dąb Dębno - Kaszubia Kościerzyna 2:2, Gryf Wejherowo - Pogoń Barlinek 1:2, Gryf Słupsk - Rega Trzebiatów 4:2, Orlęta Reda - Cartusia 1923 Kartuzy 0:1, Kotwica Kołobrzeg - Orkan Rumia przełożony. Końcówka tabeli na dwie kolejki przed końcem:
12. Kaszubia Kościerzyna  28  35  32:32
13. Gryf Słupsk       28  31  39:40
14. Energetyk Gryfino    28  27  24:37
15. Rega Trzebiatów     28  20  27:54
16. Orlęta Reda       27  14  17:54
Spadają co najmniej trzy drużyny. W sobotę o 17 gryfinianie podejmują Orlęta, a 18 czerwca zakończą rozgrywki w Wejherowie z ósmym w tabeli Gryfem.

IV liga. Odra Chojna nie może być pewna ligowego bytu. W sobotę uległa u siebie Inie Goleniów 1:3 (0:0), a honorowego gola zdobył z karnego Kargol. Skład: A. Andrzejewski, P. Andrzejewski I (85 B. Andrzejewski), P. Andrzejewski II, M. Andrzejewski (75 Flis), Kusiak, Kargol, Kwaśniewski, Zatorski (34 Witorzeńć), Borczyński (67 Turkiewicz), Solarczyk, Kołodziejczyk. Inne wyniki: Kluczevia Stargard - Leśnik/Rossa Manowo 1:1, Lech Czaplinek - Drawa Drawsko Pom. 1:1, Bałtyk Koszalin - Piast Chociwel 0:0, Sarmata Dobra - Hutnik Szczecin 3:1, Darzbór Szczecinek - Astra Ustronie Morskie 1:4, Vineta Wolin - Gryf Kamień Pomorski 0:2, Victoria Przecław - Wybrzeże Rewalskie Rewal 3:0 vo. Pewny awansu jest już Bałtyk, a szanse mają także Drawa i Gryf. Końcówka tabeli:
11. Kluczevia Stargard   28  34  44:52
12. Victoria Przecław    27  31  33:53
13. Odra Chojna       28  30  35:60
14. Darzbór Szczecinek   28  26  41:67
15. Piast Chociwel     27  21  29:47
16. Wybrzeże Rew. Rewal   30  4  14:89
Spadają co najmniej dwie drużyny. W sobotę o 17 Odra gra w Drawsku z walczącą o awans Drawą, a w ostatniej kolejce 18 czerwca u siebie z Astrą.

V liga. Drugiej z rzędu wysokiej porażki doznał Orzeł Trzcińsko-Zdrój - 1:6 na wyjeździe z Masovią Maszewo (jedyną bramkę zdobył P. Mazur) i jest zagrożony spadkiem, gdyż zajmuje miejsce trzecie od końca. Świt Szczecin - Stal Lipiany 3:2, Stal Szczecin - Osadnik Myślibórz 7:1, Unia Dolice - Sęp Brzesko 3:2, Pomorzanin Nowogard - Pogoń II Szczecin 1:3, Kłos Pełczyce - Arkonia Szczecin 2:3, Polonia Płoty - Zorza Dobrzany 3:6, Sparta Gryfice - Sokół Pyrzyce 1:4. W sobotę o 17 Orzeł podejmuje ostatniego w tabeli Pomorzanina.

Kl. okręgowa. Morzycko Moryń - Chrobry Boleszkowice 3:0 vo, Odrzanka Radziszewo - Remor Recz 5:1 (Sinkowski 2, Deptuła 2, Jakubowski), Fagus Kołbacz - Orkan Suchań 1:3 (Trzybiński), Mieszko Mieszkowice - Wicher Przelewice 1:1 (R. Kowalski), Czcibor Cedynia - Koral Mostkowo 4:1 (Fedorowski 2, Zielas, Bandyszewski), Klon Krzęcin - Iskierka Szczecin 1:1, Jedność Przewłoki - Drawa Drawno 1:2. Mecz Myśli Dargomyśl z Odrą II Chojna nie odbył się, bo bus z chojeńskimi piłkarzami uległ groźnemu wypadkowi. Na drodze między Witnicą a Wierzchlasem jadąca z przeciwka honda civic z niewyjaśnionych przyczyn zjechała na przeciwległy pas i uderzyła w busa (mercedesa transportera), który się przewrócił. Wyglądało to bardzo groźnie, ale na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń.
Pozostały jeszcze dwie kolejki, ale Morzycko i Odrzanka mogą już świętować awans. Spada Odra II, zagrożony jest też Czcibor.

A-klasa. Gr. III. Iskra Banie - Rybak Trzebież 2:1 (Sajdowski, Kuzio), Czarni Lubanowo - Wicher Reptowo 0:2, Łabędź Widuchowa - Unia Swochowo 1:1 (Wełpa), Znicz Niedźwiedź - Grot Gardno 1:2, Vielgovia Szczecin - Zryw Kołbaskowo 1:0, Leśnik Kliniska - Wołczkowo Bezrzecze 1:3. Prowadzi Vielgowia z 1 pkt przewagi nad Iskrą.
Gr. IV. Zieloni Zielin - Ogniwo Babinek 2:2, Witniczanka Witnica - Hetman Grzybno 4:3 (Tytoń 2, Kościelny, Szczotka - samob., Leśniak, Durasiewicz), Pomorzanin Cychry - Zjednoczeni Kurzycko 1:5, Santos Sarbinowo - Chrobry Lisie Pole 3:2, KLUKS Krzywin - Klon Krzymów 3:5, Sekwoja Brwice - Olimpia Smolnica 2:3 (Deląg, R. Zatorski). Ogniwo ma pewny awans. Spada Sekwoja.
Gr. VI. Piast Piaseczno - Sokół Różańsko 2:2.

B-klasa. Gr. IV. Bonus Rzepnowo - Rosnowianka Rosnowo 1:1, Korona Klępicz - Odra Czelin 2:3, Dąb II Dębno - Orzeł Trzcinna 4:0, Sokół Przyjezierze - Pionier Nawrocko 4:5, Błękitni Białęgi - Olimpia Troszyn 3:0 vo. Prowadzi Dąb II.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska