Dzisiaj jest sobota, 31 lipca 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 07.06.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Informują o kraju sąsiada
Nagrodzeni za ponadgraniczny teatr
Tłok na targach
Program Dni Chojny
Zagrają sąsiedzi z Takayo
Podstawówki po egzaminie
Turyści walą na taras
Szlak rycerski ze Szczecina do Chojny
Ustawą w śmieciarzy
Perypetie z kąpieliskiem
Co z Mieszkiem?
Czwarty w Polsce
Bański jubileusz kapłaństwa
Sport

Podstawówki po egzaminie

Ogłoszono wyniki kwietniowych sprawdzianów szóstoklasistów. To najważniejszy egzamin nie tylko dla ucznia, ale przede wszystkim dla szkoły, świadczący o efektywności nauczania. Od początku wprowadzenia tej formy oceny pracy szkoły podajemy wyniki poszczególnych placówek. Jednak, podobnie jak w roku ubiegłym, na razie opublikowano jedynie wyniki na poziomie gmin, powiatów i województw, a dostęp do wyników konkretnej szkoły ma jedynie jej dyrektor.
Jak wypadł powiat i nasze gminy w tym roku? Niezbyt rewelacyjnie, bo w stosunku do poziomu wojewódzkiego nieznacznie obniżyliśmy loty. Rok temu wśród powiatów byliśmy w środku stawki, a obecnie jesteśmy na siódmym miejscu od końca na 21 jednostek. Średnia wojewódzka wynosi 24,42 pkt, a powiatowa 23,50. Za sprawdzian można uzyskać maksymalnie 40 pkt.
Tradycyjnie już najlepiej wypadają największe miasta. W tym roku wynik dla Szczecina to 26,26 pkt i dla Koszalina 26,21, a do pierwszej trójki wszedł jeszcze powiat policki z wynikiem 25,95 pkt.

A co w gminach? Spore niespodzianki. Chyba największą jest to, iż Trzcińsko-Zdrój bardzo mocno poleciało w dół (na piątą pozycję), choć gmina ta od paru lat była na czele stawki. Mamy też niespodziankę pozytywną, bo Moryń po ubiegłorocznej klęsce tak się zmobilizował, że wyszedł na czwartą pozycję. Niestety, nie udało się to Baniom i szkole w Kołbaczu (jedyna w gminie Stare Czarnowo), bo utrwaliły, a nawet znacznie obniżyły swoje niskie wyniki i wyraźnie odstają od pozostałych gmin. Bardzo duży postęp można odnotować w Mieszkowicach, bo jest wyraźny skok punktowy. Sporą niespodzianką jest też pierwsza pozycja Chojny, chociaż gmina ta systematycznie pnie się do góry i od paru lat była w czołówce. Jednak nigdy nie udało jej się zająć pierwszego miejsca. Gratulujemy! Cieszy przede wszystkim to, iż największa szkoła w gminie, czyli chojeńska podstawówka, utrzymuje wysoki wynik. Przy tak dużej ilości uczniów już nie można mówić o żadnym przypadku. W tym roku SP w Chojnie uzyskała 25,52 pkt, czyli powyżej średniej wojewódzkiej, a nawet średniej krajowej, która wynosi 25,27 pkt.

Poniżej wyniki w poszczególnych gminach. W nawiasach podajemy punkty uzyskane w roku ubiegłym.

  Chojna     24,63 (24,22)
  Gryfino     24,12 (23,98)
  Mieszkowice   24,07 (21,96)
  Moryń      23,85 (20,21)
  Trzcińsko-Zdrój 23,77 (25,35)
  Cedynia     23,47 (22,81)
  Widuchowa    23,01 (22,12)
  Stare Czarnowo 20,80 (21,79)
  Banie      19,63 (20,58)
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska