Dzisiaj jest środa, 19 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 21.06.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odkrywcy Nowej Ameriki
Blues nad jeziorem
Historia pod Górą Czcibora
Savana zmienia się w Szafir
Prom i wystawa w Gozdowicach
XV JARMARK WIDUCHOWSKI z Turystyką naTy
Powiat poprawia wskaźniki
Gminne absolutoria
Dyrektorzy bez konkursów
Losy Polaków oczami młodych
Ambasadorzy Chojny
Konny zwiadowca (4)
Sport

Losy Polaków oczami młodych

Do ogólnopolskiego finału konkursu „Losy bliskich i losy dalekich - życie Polaków w latach 1914-1989” zakwalifikowało się dwoje uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Baniach. Odbył się on 4 czerwca w Krakowie. Agnieszka Czerniukiewicz zajęła szóste miejsce i tym samym została laureatką. Marcin Rosołek trafił do grona finalistów. Pomyślnie przeszli eliminacje wojewódzkie i kwalifikacje ogólnopolskie. W ścisłym finale znaleźli się w gronie 23 najlepszych uczniów z kraju. Ale wcześniej musieli napisać pracę badawczą (pierwszą w życiu) pod kierunkiem opiekunów naukowych - nauczycieli historii: Izabeli i Andrzeja Wołoszynów. Należało opisać losy Polaków w okresie 1914-1989 w oparciu o źródła historyczne: wspomnienia, pamiętniki, dokumenty, zdjęcia rodzinne. Agnieszka napisała pracę pt. „Ciągle pod górkę - życie mojego dziadka”. Zajęła się tragicznymi losami swych przodków podczas wojny, ich wyjazdem z białoruskiej wsi do Polski i udziałem dziadka w wydarzeniach Grudnia 1970. Marcin opisał tragiczne losy swojego dziadka - zamordowanego przez NKWD kresowego policjanta i jego rodziny, wywiezionej w stepy Kazachstanu.

W Krakowie finaliści mieli 10 minut na ustne zaprezentowanie swych prac, a potem odpowiadali na pytania komisji. Wręczenie nagród miało miejsce w jednej z najstarszych szkół w Polsce - w I LO im. B. Nowodworskiego. Wręczali je: małopolski kurator oświaty Aleksander Palczewski (organizator konkursu), wojewoda małopolski Stanisław Kracik i przedstawiciele Fundacji Armii Krajowej w Londynie.

Wyjazd został współfinansowany przez dyrektora Zespołu Szkół w Baniach Arkadiusza Augustyniaka i Małopolskie Kuratorium Oświaty. Na zdjęciu od lewej: dyrektor Augustyniak, A. Czerniukiewicz, A. Wołoszyn, I. Wołoszyn i M. Rosołek.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska