Dzisiaj jest środa, 19 lutego 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 21.06.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Odkrywcy Nowej Ameriki
Blues nad jeziorem
Historia pod Górą Czcibora
Savana zmienia się w Szafir
Prom i wystawa w Gozdowicach
XV JARMARK WIDUCHOWSKI z Turystyką naTy
Powiat poprawia wskaźniki
Gminne absolutoria
Dyrektorzy bez konkursów
Losy Polaków oczami młodych
Ambasadorzy Chojny
Konny zwiadowca (4)
Sport

Gminne absolutoria

Banie: prawie 8 proc. na plus
W zeszłym tygodniu odbyło się kilka sesji absolutoryjnych, na których rozliczono ubiegłoroczne budżety. W Baniach radni zatwierdzili jednogłośnie wykonanie planu finansowego i także bez głosu sprzeciwu udzielili absolutorium wójt Teresie Sadowskiej. Gmina realizowała szereg znaczących inwestycji. Przede wszystkim kontynuowano przebudowę ulic w Baniach. Z tego względu znacząco wzrosły dochody w ciągu roku budżetowego z 17,67 mln do 19,07 mln zł (o 7,9 proc), a w jeszcze większym stopniu (o 30,4 proc.) wydatki. To spowodowało wzrost zadłużenia z 10,6 proc rocznych dochodów do 38,4 proc., co wynosi 7,3 mln zł. Jednak jest to stan nadal stabilny. Zadłużenie znacząco spadnie po rozliczeniu wykonanych inwestycji. W 2010 r. spłacono ponad 1,2 mln kredytów.

Mieszkowice: minimalny wzrost
Mieszkowice nie mogą pochwalić się takim wzrostem dochodów jak Banie. Tu progres jest minimalny: niespełna 1 proc. w stosunku do roku 2009 (wzrost z 20,16 mln do 20,35 mln zł). Założenia planu były dużo ambitniejsze: dochody 25,5 mln, wydatki o ponad milion większe. Jak zaznaczyła skarbnik gminy Barbara Sawastian, zawsze planuje się na wyrost, nie wiedząc, czy wnioski unijne zostaną zatwierdzone. Przyznała także, że w znacznym stopniu nie wykonano planu sprzedaży mienia komunalnego oraz mniejsze były wpływy z podatków. W 2010 r. spłacono ponad 1 mln długu. Do spłaty zostało jeszcze 5,073 mln, czyli 24,9 proc. rocznych dochodów gminy. Pocieszające jest to, iż odnotowano mały deficyt budżetowy (266 tys.), więc były znaczne cięcia wydatków.
Za uchwałą absolutoryjną opowiedziało się 14 radnych przy 1 głosie wstrzymującym się (Maria Skowrońska). Niebawem więcej informacji z obu sesji.

W Cedyni jednogłośnie
Absolutorium dla burmistrza Cedyni Adama Zarzyckiego uchwalono 16 czerwca jednogłośnie (także głosami opozycji) i bez dyskusji. - Powiedzieć, że brak mi słów, to mało - wyznał burmistrz, dziękując radnym. Zaznaczył, że z opóźnieniem kryzys dociera także do gmin i spadają dochody z podatków.
Ubiegłoroczne dochody gmina wykonała w 95,2 proc. (15,221 mln zł). Były one o 1,36 mln wyższe niż w 2009 roku. Wydano 17,220 mln zł, co stanowi 95,37 proc. planowanej kwoty.
(tw, rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska