Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 31-32 z dnia 02.08.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Woda nadal daje się we znaki
Sporne opłaty
Portrety Polaków i Niemców na teatrze w Schwedt
Komu premia, a kto do poprawki?
Kronika wypadków königsberskich
Międzynarodowy Miłosz w Gryfinie
Człowiek wielkiego serca
Rowerem na Jasną Górę
Przeciw stereotypom
Sport

Portrety Polaków i Niemców na teatrze w Schwedt

Gmach teatru UBS w Schwedt zmienia wygląd. Wybudowana jako dom kultury w 1978 roku ciężka, betonowa bryła (stojąca w miejscu zniszczonego zamku) nie wzbudza zachwytu. Postanowiono więc ją ożywić. Trwają właśnie prace nad nową fasadą frontową. Pokryta zostanie wielkim freskiem, malowanym techniką trójwymiarową. Nad koncepcją pracuje niemiecko-polski zespół projektantów, artystów i historyków, także ze Szczecina i regionu. Szefem artystycznym jest Hartmut Lindemann, a konsultantem naukowym ze strony polskiej - dr Paweł Migdalski z Uniwersytetu Szczecińskiego (prezes stowarzyszenia Terra Incognita w Chojnie).

Tak ma wkrótce wyglądać fasada teatru
Projekt portretu Marii Skłodowskiej-Curie
To kolejny krok teatru w Schwedt w stronę rozwijania współpracy z polskimi sąsiadami. Jak mówi H. Lindemann, architektura Schwedt jest dziś zimna i ciężka, ale można ją ożywić, choć nie da się odtworzyć zabudowy sprzed 1945 roku. Na fasadzie tutejszej rafinerii już widnieje najdłuższe malowidło ścienne w Niemczech. Teraz pora na teatr, który stoi dokładnie na osi wschód - zachód, wieńcząc główną arterię miasta - al. Lipową. Wieża teatru ma być wizualnym łącznikiem polsko-niemieckim. Namalowane zostaną m.in. arkady, a w nich portrety znanych postaci historycznych z obu krajów, reprezentujących różne dziedziny: muzyka - Fryderyk Chopin i Robert Schumann, astronomia - Mikołaj Kopernik i Friedrich Johannes Kepler, poezja i literatura - Adam Mickiewicz i Johann Wolfgang Goethe, religia - Maria Faustyna Kowalska i Dietrich Bonhoeffer, nauka - Maria Skłodowska-Curie i Maria Goeppert-Mayer (urodzona w Katowicach druga w historii noblistka-kobieta w dziedzinie fizyki), wynalazcy - Jan Ignacy Łukasiewicz i Friedrich Gottlob Keller (opracował proces tworzenia drzewnej miazgi do produkcji papieru), sztuka - Daniel Nikolaus Chodowiecki, reprezentujący oba kraje XVIII-wieczny malarz i ilustrator. Jego bratanek Daniel August Chodowiecki był wieloletnim proboszczem francuskoreformowanej wspólnoty w Schwedt.
Będą też przedstawione symbole: gryf pomorski, brandenburski orzeł i starożytny bóg Odry - Viadrus. Między arkadami powstanie szklana kopuła, a poniżej namalowane zostaną schody z idącymi ludźmi. - Malujemy po to, żeby młodzież miała po co tu wrócić. Naszym celem jest także edukacja i budowanie przywiązania do miejsca i regionu - mówi dr Migdalski.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska