Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 30.08.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dokąd idziesz, Kościele?
Wrócili do raju
V Zderzenie Sztuk i Kultur SZTUKOWANIE
Chojna kusi inwestorów
Na ratunek cennym zabytkom
Pociąg do bluesa
Kronika wypadków königsberskich
Złodzieje wiary i nadziei
Superstacja
A woda bez zmian
Dawni i obecni ryniczanie razem
Piłka nożna

Na ratunek cennym zabytkom

Alteri vives oportet, si vis titi vivere
(Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie)
Seneka

Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne Terra Incognita w Chojnie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Grabowa (pow. stargardzki) przygotowało akcję „Na ratunek cennym zabytkom”. Celem jest wsparcie konserwacji cennych zabytków w naszym regionie - Pomorzu Zachodnim i dawnej Nowej Marchii. Co roku ma być organizowanych kilka koncertów muzyki klasycznej w ważnych obiektach, których wartość nie znalazła jeszcze miejsca w świadomości mieszkańców Pomorza, jak i społeczności lokalnej. Chodzi o rozpropagowanie wiedzy o tych zabytkach oraz o zbiórkę funduszy na ich odbudowę lub konserwację. Działania te wsparli patroni honorowi: Ewa Stanecka - wojewódzki konserwator zabytków, ks. abp metropolita szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, wojewoda i marszałek województwa. Patronat medialny: TVP Szczecin, PR Szczecin, „Gazeta Chojeńska”.
W tym roku zaplanowano dwa koncerty, przygotowane przez Fundację Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina i współpracujący z nią zespół Consortium Sedinum, skupiający muzyków o uznanej europejskiej renomie. Pierwszy odbędzie się już 9 września w kościele w Czachowie (gm. Cedynia), w którym zachowane są średniowieczne freski. Tu celem organizatorów jest wspomożenie konserwacji wieży oraz zabezpieczenie przed dalszą dewastacją unikatowych XVIII--wiecznych organów autorstwa Joachima Wagnera, o których więcej informacji można znaleźć w wydawanym przez Terra Incognita „Roczniku Chojeńskim” (t. II, s. 112-143). Początek o 18.30. Najpierw krótki wykład o dziejach Czachowa wygłosi wybitny znawca dziejów Nowej Marchii - prof. dr. hab. Edwar Rymar. Program koncertu pt. „Scherzi Musicali” obejmować będzie dzieła instrumentalne kompozytorów z XVII wieku: I.F. Bibera, J.J. Waltera, H. Schmelzera, M. Schileda, M. Weckmanna.
Kościół w Czachowie
Drugi koncert odbędzie się 17 września o 18.30 w średniowiecznej świątyni w Małkocinie (gm. Stargard), w której znajdują się cenne witraże oraz wymagające renowacji organy. W dzieje wsi i świątyni wprowadzi Aleksandra Przybyszewska. W programie utwory z różnych epok na klawesyn i gitarę.
Na remont obu zabytków rozprowadzane będą specjalne cegiełki. Datki można także wpłacać do 15 grudnia na konto nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Czachów” oraz na konto 35 1060 0076 0000 3200 0133 9742 z dopiskiem „Małkocin”. Zgromadzone fundusze zostaną pod koniec roku uroczyście przekazane obu parafiom. Organizatorzy oczekują też zgłoszeń firm gotowych pomóc w remontach i konserwacji świątyń lub chcących przekazać materiały.
dr Paweł Migdalski - prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita
Hubert Lis - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Grabowa

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska