Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 30.08.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dokąd idziesz, Kościele?
Wrócili do raju
V Zderzenie Sztuk i Kultur SZTUKOWANIE
Chojna kusi inwestorów
Na ratunek cennym zabytkom
Pociąg do bluesa
Kronika wypadków königsberskich
Złodzieje wiary i nadziei
Superstacja
A woda bez zmian
Dawni i obecni ryniczanie razem
Piłka nożna

Złodzieje wiary i nadziei

Kilka dni temu szczecińskie Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość wydało książkę „Złodzieje wiary i nadziei”. Autorem jest nauczyciel i dziennikarz z Mieszkowic - Remigiusz Rzepczak. Jest to owoc rozmów z mieszkającymi w naszym regionie piętnastoma byłymi więźniami hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Książka wydana jest w polsko-niemieckiej wersji językowej, do czego zobowiązuje tytuł serii: „Na pograniczu”. Staranne opracowanie graficzne jest mocną stroną książek wydawanych przez to stowarzyszenie, a autorem licznych zdjęć jest fotografik i jednocześnie prezes CPT Andrzej Łazowski. Słowo wstępne napisał sam Władysław Bartoszewski - w czasie wojny także więzień Auschwitz.

Rozmówcami Rzepczaka byli: Anna Andres z Gryfic, dziś już 107-letni Antoni Dobrowolski z Dębna, Bronisława Krzyżanowska, Stanisław Idzikowski i Zygmunt Gronowski z Mieszkowic (nie doczekał książki, gdyż zmarł w ub. roku), Katarzyna Kruszyńska z Cedyni oraz szczecinianie: Klementyna Przygocka, Irena Stachecka, Janina Tyszkiewicz, Jadwiga Wiktorczyk, Józef Gumowski, Lucjan Olczyk, Zbigniew Peć, Czesław Nadolny, Andrzej Krzynówek.

W najbliższy piątek 2 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach o godz. 17 pod hasłem „Każdy wierzył, że przeżyje” odbędzie się pierwsze spotkanie promujące książkę. Rozmawiać będą: Andrzej Łazowski, Józef Gumowski i Remigiusz Rzepczak, a spotkanie poprowadzi Beata Woźniak. Wstęp wolny. Na miejscu będzie można kupić książkę. W najbliższych tygodniach zaplanowano kolejne spotkania promocyjne: w Cedyni, Dębnie, Trzcińsku-Zdroju i Chojnie. O terminach będziemy informować. Obszerne omówienie książki ukaże się pod koniec roku w III tomie „Rocznika Chojeńskiego”.

Uwaga! Dla pierwszych pięciu czytelników, którzy przyjdą do naszej redakcji z tym numerem gazety, mamy w prezencie książkę „Złodzieje wiary i nadziei”.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska