Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 13.09.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Do parlamentu z naszego powiatu
Stan dróg to żelazny temat
Śladami wielkiego myśliciela
W trosce o to, co odziedziczyliśmy
Europejskie Dni Dziedzictwa
Kronika wypadków königsberskich
Wodecki na czele jury w Widuchowej
Sport

Śladami wielkiego myśliciela

20 sierpnia minęła 125. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych teologów i filozofów XX wieku - Paula Tillicha (1886-1965). Był on mocno związany z naszym regionem: ojciec w 1890 r. został superintendentem w Trzcińsku-Zdroju (Bad Schönfliess), dokąd przeniósł się z rodziną. W latach 1898-1901 Paul Tillich uczył się w gimnazjum w Chojnie (ówczesnym Königsbergu in der Neumark), a potem ożenił się z Margarethe Wever z Przyjezierza (Butterfelde). Studiował m.in. w Berlinie, gdzie później był pastorem. W czasie I wojny na ochotnika został kapelanem polowym. W 1933 r., po dojściu Hitlera do władzy, wyemigrował do USA, gdzie wykładał na Union Theological College w Nowym Jorku.

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie odkrywa związki tego wielkiego myśliciela z naszym regionem (dotąd wymienione przez niego w autobiografii gimnazjum w Königsbergu łączono z dzisiejszym Kaliningradem) i organizuje 24 września polsko-niemieckie seminarium wyjazdowe „Paul Tillich - teolog pogranicza”. Tytuł ten wynika z jego zainteresowań kwestią pogranicza - nie tylko w sensie terytorialnym, ale przede wszystkim mentalnym i naukowym. Celem jest przypomnienie jego osoby, dorobku i spuścizny. Przy okazji zaprezentowane będą uczestnikom walory turystyczne Chojny, Trzcińska-Zdroju i Morynia. Chętni mogą wyruszyć autokarem o 8.30 ze Szczecina (zbiórka pod Zespołem Szkół Budowlanych - postój taxi bagażowych przy ul. Unisławy i Niedziałkowskiego). Po drodze w tematykę wprowadzi Sławomir Sikora - pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczecinie. O 10 autobus dotrze do Chojny i tu (na parkingu przy Intermarché przy ul. Mieszka I) mogą dołączyć kolejni chętni. Stąd wyruszymy do innych miejsc związanych z Tillichem: Trzcińska, Przyjezierza i Morynia, po których oprowadzi dr Paweł Migdalski - prezes Terra Incognita. O 14 obiad w Chojnie, a o 15 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (Centrum Kultury) rozpocznie się seminarium (będzie tłumaczenie). Krakowski filozof Maciej Bogdalczyk opowie o Tillichu jako teologu nadziei, dr teologii Christoph Ehricht z Greifswaldu - o jego egzystencji na granicy, a Joanna Kościelna ze Szczecina przybliży małą ojczyznę Tillicha. Po seminarium, w godz. 16.15-18.30 zaplanowano w bibliotece dyskusję o pograniczu. Udział wezmą: Ruth Henning („Transodra” - Berlin), Bogdan Twardochleb („Kurier Szczeciński”), Robert Ryss („Gazeta Chojeńska”) i Paweł Migdalski. Dzień z Tillichem zakończy (także w bibliotece) o godz. 20 koncert w wykonaniu wirtuoza gitary klasycznej Jakuba Kościuszki ze Szczecina, absolwenta (z wynikiem celującym) Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Królewskiego Konserwatorium w Hadze. Zagra utwory J.S. Bacha, A. Tansmana, P. Metheny i A.C. Jobima. Po godz. 21 autokar wróci do Szczecina.
Paul Tillich w latach gimnazjalnych w Chojnie
Jakub Kościuszko
Udział w seminarium, dyskusji i koncercie jest bezpłatny. Jedynie za przejazd autokarem, obiad i kolację należy zapłacić 65 zł lub 17 euro. Zgłoszenia: e-mail - [email protected], wpłata 65 zł do 18 września na konto „Terra Incognita” nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Tillich”.

Projekt wspierany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pozostali partnerzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Trójcy w Szczecinie, Parafia Ewangelicka w Greiffenbergu, Centrum Kultury w Chojnie, Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

W wydarzeniu można uczestniczyć począwszy od Szczecina (24 września godz. 8.30), ale można też dołączyć w Chojnie o godz. 10 ( (parking przy Intermarché przy ul. Mieszka I) i brać udział w objeździe okolicznych miejsc związanych z Tillichem albo przyjść o godz. 15 do Miejskiej Bibliotece Publicznej (Centrum Kultury w starym ratuszu) na seminarium, dyskusję i koncert.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska