Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 13.09.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Do parlamentu z naszego powiatu
Stan dróg to żelazny temat
Śladami wielkiego myśliciela
W trosce o to, co odziedziczyliśmy
Europejskie Dni Dziedzictwa
Kronika wypadków königsberskich
Wodecki na czele jury w Widuchowej
Sport

W trosce o to, co odziedziczyliśmy

Piątkowy koncert w Czachowie (gm. Cedynia) osiągnął swój cel: kościół był pełen słuchaczy, którzy chętnie kupowali cegiełki na renowację tego zabytku (a zwłaszcza zagrożonej wieży). O historii Czachowa ciekawie opowiadał prof. Edward Rymar, który zaznaczył, że w średniowieczu była to nietypowa wieś, bo więcej było w niej rycerzy niż chłopów. Nie mieszkali w niej heretyccy waldensi, choć w okolicznych miejscowościach było ich wielu (zwłaszcza koło Morynia). Czachów (do 1945 r. Zachow) ma rodowód słowiański, w przeciwieństwie np. do sąsiednich Łukowic (Altenkirchen), które założyli w XIII w. niemieccy osadnicy. - Jesteśmy tu teraz gospodarzami i chcemy przyswoić i zaakceptować 600-letnią niemiecką historię tych ziem - stwierdził profesor.

Następnie rozpoczął się koncert muzyki barokowej w wykonaniu renomowanych artystów, związanych z Fundacją Akademia Muzyki Dawnej w Szczecinie i zespołem Consortium Sedinum. Wystąpili: Urszula Stawicka - klawesyn, Grzegorz Lalek - skrzypce barokowe i Anton Birula - teorba. Udowodnili, że barok to nie tylko muzyka religijna, lecz także odwołujące się do natury, pełne lekkości i humoru XVII-wieczne kompozycje I.F. Bibera, J.J. Waltera, H. Schmelzera, M. Schileda, M. Weckmanna. Nie bez powodu koncert miał tytuł „Scherzi musicali”, czyli muzyczne żarty.

Na koniec ks. proboszcz Zbigniew Stachnik podziękował za zbiórkę i koncert. Mówił o unikalnych XIV-wiecznych malowidłach ściennych w swym kościele. Odbiegają one od obowiązujących dziś kanonów kościelnego sakrokiczu, stąd pojawiały się pomysły, by freski ponownie... zamalować, jak to już raz zrobili polscy mieszkańcy wioski kilkadziesiąt lat temu (odsłonięto je dopiero w latach 80. ub. wieku). W świątyni zachowane są (choć zdewastowane) XVIII-wieczne organy, wybudowane przez samego Joachima Wagnera (1690-1749), określanego jako brandenburski Silbermann. Na jego instrumentach grała m.in. rodzina Bachów. Organy Wagnera były też do 1945 r. w kościele Mariackim w Chojnie.
Prof. E. Rymar
Diabełek na ścianie kościoła
w Czachowie
Datki na remont kościoła można wpłacać do 15 grudnia na konto nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Czachów”. Koncert zorganizowało Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne Terra Incognita w Chojnie wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Grabowa (pow. stargardzki) w ramach swej akcji „Na ratunek cennym zabytkom”. W sobotę odbędzie się podobny koncert na rzecz pomocy kościołowi w podstargardzkim Małkocinie.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska