Dzisiaj jest czwartek, 02 lipca 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 20.09.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Gorące przedszkola
Mieszkańcy uspokojeni
Paul Tillich - teolog troski ostatecznej
Metropolia Krzywin
Nie mogę ci opowiedzieć
Biedna kultura
Będzie dom kultury w Widuchowej
Stare zdjęcia i węgorz po berlińsku
Furtka do świata, którego już nie ma
Kronika wypadków königsberskich
Stary kościół i stara muzyka
Jan Paweł II w Nawodnej
Sport

Furtka do świata, którego już nie ma

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” zaprasza zainteresowanych starą fotografią i historią Ziemi Chojeńskiej w najbliższy piątek 23 września o godz. 17 do kościoła Mariackiego w Chojnie na otwarcie wystawy „Chojna/Königsberg w latach trzydziestych i dzisiaj”. Jest to owoc wspólnej pracy 16 fotografów-amatorów z Polski i Niemiec, którzy w czerwcu uczestniczyli w trzydniowych warsztatach w ramach trwającego kilka miesięcy projektu „Terra Incognita - wspólna polsko-niemiecka historia i teraźniejszość we wspólnym regionie”. Głównym celem było udokumentowanie przemian tego kiedyś niemieckiego, a od 66 lat polskiego miasta. Uczestnicy pracowali pod opieką historyka z Uniwersytetu Szczecińskiego dr. Radosława Skryckiego i szczecińskiego fotografika Andrzeja Łazowskiego. Zestawiali stare pocztówki z przedwojennego Königsbergu z własnym spojrzeniem na te same miejsca dziś. Efekty ich pracy oglądać będzie można w kościele Mariackim do połowy października. Jak określił to Dominik Smulski (jeden z uczestników), stara fotografia to furtka do świata, którego już nie ma.

Podczas piątkowego wernisażu posłuchać będzie można recitalu Elżbiety Bogusz (studentki Akademii Sztuki w Szczecinie, grającej na zabytkowych cymbałach strunowych) i obejrzeć prezentację R. Skryckiego „Chojna przedwczoraj, wczoraj i dziś”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Meklemburgia Pomorze Przednie/Brandenburgia 2007-2013 (Interreg IVA) oraz z budżetu państwa, a także przez starostwo w Gryfinie.
(mz)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska