Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 42 z dnia 18.10.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto zyskał, kto stracił?
Pierwsze wiatraki już stoją
Uratowany Orlik
Kościół pełen ducha
Są już nominacje do Bocianów
Znów dar od Holendrów
Książka o starych mapach
Bracia Grimm w teatrze
Pracownia dla kucharzy
Sport

Kościół pełen ducha

Dyryguje Ilona Włodarczyk
Polskie kościoły z roku na rok bardziej pustoszeją, w czym przewodzi nasza archidiecezja. W Moryniu jest jednak inaczej, bo miejscowy proboszcz parafii pw. Ducha Świętego ks. Marian Augustyn potrafi przyciągnąć nawet ludzi dalekich od wiary. Kolejny raz zapełnił swój zabytkowy kościół w ostatnią niedzielę, bo ponownie zadbał o sferę duchową, docierając do niej poprzez piękną muzykę starych i nowych mistrzów. Tym razem okazją była 33. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Na papieski koncert składały się m.in. utwory Bacha, Haendla, Mozarta, Faure, Moniuszki, Haydna, Czyża. Co warte podkreślenia, wykonawcami byli także mieszkańcy Morynia: parafialna schola i śpiewający na wysokim poziomie parafialny chór Sanctus pod dyrekcją Ilony Włodarczyk. Zagrał też Adam Jamróz z Chojny i kwartet smyczkowy z Akademii Sztuki w Szczecinie w składzie: Ramona Boczniewicz, Paulina Fediuk, Justyna Kowalczyk i Agnieszka Bazan. Kulminacyjnym momentem był występ kameralnego zespołu instrumentalnego Con Brio pod kierunkiem pochodzącego z Morynia dyrygenta Marka Siwki. Popis gry na trąbce w Koncercie Es-dur Haydna dał Dawid Głogowski - solista Opery Wrocławskiej.
Dawid Głogowski
Impreza była także okazją do zbiórki pieniędzy na dalszy remont moryńskiego kościoła - jednego z najstarszych w województwie. Na ten cel sprzedawano specjalnie wyprodukowane gadżety: kalendarze, koszulki, długopisy, parasole oraz płytę chóru Sanctus.
Marek Siwka i zespół Con Brio
Szkoda, że moryńską drogą tak rzadko idą inne parafie, na co dzień grzęznąc w wizualnym i muzycznym kiczu, który z duchem ma mało wspólnego.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska