Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 25.10.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Romantyczna Dolina otwarta
Skandaliczna sytuacja nad Jeziorem Jeleńskim!
Komputery dla biednych
Jesienna Scena Tańca
Noc Grozy
Prace na drogach wojewódzkich
Tajemnic i atrakcji u nas dostatek
Praktykanci na Malcie
Błogosławiony patron OHP
Sport

Romantyczna Dolina otwarta

Wolf von Uslar-Gleichen
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym miesiącu nastąpiło oficjalne otwarcie parku naturalistycznego Dolina Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna). 18 października na rozległej polanie parku pojawiło się wiele osobistości bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych w to przedsięwzięcie.
Przypomnijmy, że rewitalizacja Doliny realizowana była w ramach transgranicznego projektu Interreg IV A. Współpartnerem było miasto Schwedt, tworząc u siebie koło teatru Europejski Park Hugenotów. Projektem wartości ponad 1 mln euro zajęła się po naszej stronie Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina. To największe w skali kraju, nowatorskie przedsięwzięcie, którego podjęła się pozarządowa organizacja. Już teraz można dodać, że zakończone pełnym sukcesem. Podczas oficjalnych wystąpień nie szczędzono Gai komplementów zarówno ze strony Urzędu Wojewódzkiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chodziło głównie o przejrzystą i terminową dokumentację oraz rozliczenia finansowe. Burmistrz Chojny Adam Fedorowicz z zadowoleniem zauważył, iż wobec tego może spać spokojnie, ponieważ poręczył wekslem finansowe zabezpieczenie projektu. Burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl podkreślił, że jest to magiczne miejsce dla promocji przygranicznego regionu, a pomyślna realizacja projektu jest wzorem do naśladowania dla tych, którzy chcą skutecznie sięgać po unijne fundusze. Obydwaj burmistrzowie podkreślali jednak, że to dopiero połowa sukcesu, bo należy zrobić wszystko, żeby Dolina żyła i trzeba skutecznej reklamy, aby turyści chcieli tu przyjeżdżać.
Ewa wyszła z kąpieli, aby zobaczyć oficjalne otwarcie Doliny Miłości
Ewa Stanecka
Wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka przypomniała historię ponownego odkrycia Doliny, kiedy to na początku lat 80. pewien starszy pan pokazał jej to miejsce, prosząc o zainteresowanie się nim. Wyznała, że gdy przyjechała tu po raz pierwszy, została oczarowana i od tego czasu jej marzeniem było odtworzenie parku. To marzenie się obecnie spełniło. E. Stanecka gorąco dziękowała prezesowi Gai Jakubowi Szuminowi za zaangażowanie, niebywałą energię i za dobór odpowiednich ludzi do wykonania zadania. Dziękowała także właścicielowi parku, czyli Nadleśnictwu Chojna za to, iż pozwolono na realizację tego rodzaju przedsięwzięcia. J. Szumin dziękował z kolei instytucjom za przychylność i współpracę, podkreślając dobry klimat wokół projektu trudnego, śmiałego i - jak to określił - karkołomnego. - Jednak dzięki temu magicznemu miejscu projekt powiódł się i już teraz czujemy symptomy wdzięczności - zaznaczył.

Prezes Gai wyznał, iż jego marzeniem jest to, żeby wkrótce ktoś odważył się na ślub w Dolinie Miłości. Powiedział, że 5 lat temu wraz z obecną żoną Joanną (prowadzącą imprezę) przeżyli romantyczne chwile, bo tutaj jej się oświadczył. Takie wyznanie zrobił także potomek przedwojennego właściciela Doliny - wnuk René von Humberta baron Wolf von Uslar-Gleichen, który przybył tu z żoną Bettiną.
Wstęgę przecina prezes Gai Jakub Szumin
Burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl
Po tych romantycznych wątkach goście udali się do stawów Adama i Ewy, aby przeciąć symboliczną wstęgę, pieczętując otwarcie parku. Do czynności tej poproszono: burmistrzów Polzehla i Fedorowicza, Ewę Stanecką, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Jacka Chrzanowskiego, barona Uslar-Gleichena i Jakuba Szumina. Potem miłośnicy parku udali się na spacer pod przewodnictwem Ryszarda Mateckiego i tłumacza Przemysława Konopki.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska