Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 25.10.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Romantyczna Dolina otwarta
Skandaliczna sytuacja nad Jeziorem Jeleńskim!
Komputery dla biednych
Jesienna Scena Tańca
Noc Grozy
Prace na drogach wojewódzkich
Tajemnic i atrakcji u nas dostatek
Praktykanci na Malcie
Błogosławiony patron OHP
Sport

Skandaliczna sytuacja nad Jeziorem Jeleńskim!

Pod koniec sierpnia na plaży w Jeleninie widniała jedynie tablica,
że wejście na pomost na własną odpowiedzialność
Sezon kąpielowy jest już za nami i całe szczęście, gdyż możemy odetchnąć z ulgą, że warunki, które zastaliśmy w tym roku na plaży w Jeleninie (gmina Chojna) nie doprowadziły do nieszczęśliwych wypadków. Samo ustawienie tablicy informacyjnej nikogo ani nie uszczęśliwiło, ani też nie usunęło ryzyka wypadku. Nie można sobie chyba wyobrazić, żeby miejscowym władzom aż tak mało zależało na zdrowiu i życiu korzystających z kąpieli w jeziorze. Zapewnienie bezpieczeństwa jest podstawowym obowiązkiem i powinnością samorządu lokalnego względem obywateli. Organizacja kąpielisk uregulowana jest szeregiem ustaw, za których realizację i wdrożenie w życie odpowiedzialne są przede wszystkim władze lokalne. Widocznie prawidłowe znaczenie słowa „odpowiedzialność” nie jest naszym urzędnikom znana.
Optymizmem napawa nas fakt, że gmina Chojna bierze udział w projekcie finansowanym ze środków unijnych pn. „Skuteczny samorząd”. Jest to szkolenie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze szczególnym naciskiem na dobre rządzenie i modernizację zarządzania w administracji samorządowej. Liczymy na to, że pieniądze wykorzystane na ten projekt nie zostaną zmarnowane i będą pierwszą cegiełką w budowie nowego, lepszego sposobu myślenia i działania naszych władz administracyjnych.
Z podziwem i zazdrością patrzyliśmy w tym sezonie na kąpielisko nad jeziorem Morzycko, które jako jedyne miejsce w powiecie gryfińskim zaproponowało korzystającym z uroków lata bezpieczne i zorganizowane miejsce do kąpieli. Już w czerwcu 2008 r. w siedzibie starostwa w Gryfinie na posiedzeniu komisji bezpieczeństwa i porządku w sposób szczególny zwrócono uwagę na konieczność przystosowania i zabezpieczenia plaży w Jeleninie. Natomiast na sesji Rady Miejskiej w Chojnie 25 lutego 2010 r. rozważano projekt odbudowy i modernizacji infrastruktury turystycznej przy Jeziorze Jeleńskim. Mowa była wówczas o 170 tys. zł na ten cel. Co stało się z tym pomysłem i w jaki sposób spożytkowano pieniądze - nie wiadomo.
Czasu na działanie nie zostało dużo. Według obowiązujących ustaw rejestracja kąpielisk na przyszły sezon musi nastąpić do 31 grudnia tego roku. Sołectwo Jelenin wystąpiło w tej sprawie z odpowiednim wnioskiem do Urzędu Miejskiego w Chojnie w czerwcu i do dnia dzisiejszego, niestety, nie otrzymało odpowiedzi. Aby nie doszło do skandalu do potęgi drugiej w sezonie letnim 2012, należałoby podjąć - naszym zdaniem - szybkie działania w celu usunięcia powstałych „niedociągnięć”. Środki finansowe są sprawą drugorzędną, ponieważ ustawa gwarantuje 100 procent zwrotu udokumentowanych kosztów za organizację kąpieliska w czasie dwóch lat od czasu wejścia ustawy w życie, to jest od stycznia tego roku. Dodajemy, że według informacji dyrektor stowarzyszenia DIROW Małgorzaty Piekutowskiej, istnieje jeszcze pokaźna ilość pieniędzy możliwa do wykorzystania przez gminę Chojna.
Naszym zdaniem nie można pozwolić na to, aby podobny albo gorszy stan rzeczy zastać na plaży w Jeleninie w przyszłym sezonie kąpielowym. Zwracamy uwagę na fakt, że ze względu na wysoki poziom wody w jeziorze istnieje realne ryzyko zniszczenia pomostu w czasie tegorocznej zimy. Naszym zdaniem należałoby go chociażby częściowo zdemontować.
Jesteśmy gotowi do współpracy z gminą i w razie zapotrzebowania, w ramach naszych możliwości, skłonni do udzielenia pomocy.
Wolontariusze i organizatorzy akcji „Ratujmy Jezioro Jeleńskie”

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska