Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 25.10.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Romantyczna Dolina otwarta
Skandaliczna sytuacja nad Jeziorem Jeleńskim!
Komputery dla biednych
Jesienna Scena Tańca
Noc Grozy
Prace na drogach wojewódzkich
Tajemnic i atrakcji u nas dostatek
Praktykanci na Malcie
Błogosławiony patron OHP
Sport

Komputery dla biednych

We wrześniu ubiegłego roku informowaliśmy o zamiarze przystąpienia gminy Chojna do dużego projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Zakładał on wyrównywanie szans w dostępie do informacji poprzez komputeryzację biednych środowisk. Obecnie projekt jest już w fazie rozruchu i - jak powiedział jego merytoryczny koordynator z warszawskiej firmy Euro Grant Maciej Pałucki, po przetargu na wykonawcę być może ruszy jeszcze w tym roku. Jest to duże przedsięwzięcie, bo jego koszt zamyka się kwotą prawie 4,2 mln zł. Gmina partycypuje jedynie w 15 proc. tej kwoty.
19 października w Centrum Kultury odbyła się konferencja z udziałem inicjatorów projektu, władz Chojny, radnych, sołtysów, opiekunów świetlic wiejskich, pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, przedstawicieli mediów. Uczestniczył także gość specjalny – poseł i minister ds. wykluczonych Bartosz Arłukowicz. Projekt w Chojnie obejmie grupę 305 mieszkańców, którzy ze względu na trudne warunki materialne i zdarzenia losowe (niepełnosprawni) mają trudny dostęp do informacji. W trakcie realizacji tego rozłożonego na 3 lata przedsięwzięcia uczestnikom dostarczonych zostanie 190 laptopów wraz z oprogramowaniem i bezpłatnym dostępem do internetu. 21 świetlic wiejskich otrzyma po 5 komputerów, 50 pójdzie do gospodarstw domowych dla osób niepełnosprawnych, 25 do biednych rodzin i 10 do Środowiskowego Domu Samopomocy. Problemy z obsługą sprzętu czy usterki techniczne użytkownicy będą zgłaszać do platformy cyfrowej. Serwis będzie działał jeszcze przez 5 lat od zakończenia projektu. Takie warunki musi speł-nić realizator. W razie awarii czy zużycia sprzętu będzie on wymieniany. Dla uczestników objętych programem będą organizowane bezpłatne grupowe szkolenia z zakresu obsługi komputera wraz z posługiwaniem się podstawowymi programami (edytor tekstów, obróbka zdjęć, przeglądarka internetowa, poczta elektroniczna itp.) Już rozpoczęła się rekrutacja, prowadzona przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnie. Brane są pod uwagę kryteria dochodowe, sytuacja rodzinna, stopień niepełnosprawności i inne czynniki. Beneficjentów wyłoni specjalnie powołana komisja.

Otwierając konferencję, burmistrz Chojny Adam Fedorowicz powiedział: - Rozpoczynamy realizację projektu ważnego dla mieszkańców gminy Chojna, zwłaszcza tych, którzy z różnych powodów narażeni są na wykluczenie cyfrowe. Dzięki tym działaniom oraz funduszom unijnym umożliwimy najbardziej potrzebującym korzystanie z komputera oraz internetu i dostarczymy im do domu niezbędny sprzęt, komputer i szkolenia, na które nie zawsze ich stać, a bez których nie da się w pełni funkcjonować i wykorzystywać własnych umiejętności oraz szans w dzisiejszym świecie.
Koordynator przedsięwzięcia Maciej Pałucki przypomniał historię powstania projektu oraz zapoznał z jego celami, zasadami funkcjonowania i wszelkimi niuansami montażu finansowego. Odpowiadał także na pytania z sali.

Minister Arłukowicz pogratulował burmistrzowi tak udanej inicjatywy, dzięki której dostęp do wiedzy będą mieli ci, których nie byłoby stać na zakup komputera. Teraz szanse się wyrównują. Powiedział także, że bardzo ceni takie oddolne inicjatywy w małych gminach. - Właśnie tak, od dołu, krok po kroku zmieniajmy Polskę - zaapelował.

Na zdjęciu od lewej: Mariusz Hadrzyński z Urzędu Miejskiego, kierownik OPS Agnieszka Horwat-Makowska, minister Arłukowicz, burmistrz Fedorowicz i Maciej Pałucki.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska