Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 45 z dnia 08.11.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wygrał i wyśpiewał
Nabór wniosków o dofinansowanie
Parking czy giełda?
Perła w pokrzywach
Czy wiesz, co jesz?
Kronika wypadków königsberskich
Chojna i Schwedt jeszcze trochę bliżej
Profesjonalna amatorka
Hotelarki sobie radzą
Sport

Chojna i Schwedt jeszcze trochę bliżej

Anna Szczepańska
Chojeńsko-Gryfińskie Stowarzyszenie Wspólnej Europy zorganizowało 3 listopada w Chojnie wykład dr Anny Szczepańskiej z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Tematem była trwająca właśnie półroczna polska prezydencja w Unii Europejskiej. Kończące się 31 grudnia nasze przewodnictwo przypadło na być może największy kryzys ekonomiczny tej organizacji. Priorytetowe hasła Polski to: integracja europejska jako źródło wzrostu, bezpieczna Europa oraz Europa korzystająca z otwartości. Wiadomo, że nasz kraj jest głównym orędownikiem rozszerzania Unii na Wschód (Ukraina, Turcja). Nie udało się jednak rozszerzyć układu z Schengen na Rumunię i Bułgarię wskutek obaw Francji i Holandii przed nową falą imigrantów.

Spotkanie prowadził przewodniczący ChGSWE Gerard Lemke. Wśród obecnych byli m.in.: przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Komorzycki i wiceburmistrz Wojciech Długoborski.
Nie przypadkiem impreza odbywała się w chojeńskiej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego, gdyż w drugiej części wieczoru podpisała ona umowę o partnerskiej współpracy ze Szkołą Podstawową im. Astrid Lindgren w Schwedt. Obie placówki kooperują już ponad 10 lat, lecz dopiero teraz zostało to sformalizowane. Dokument parafowały dyrektorki: Birgit Vörtmann i Edyta Kalarus. Umowa przewiduje m.in. uczestnictwo dzieci we wspólnych przedsięwzięciach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. „We wszystkich podejmowanych działaniach chodzi o to, żeby uczniowie rozmawiali ze sobą i likwidowali uprzedzenia, istniejące jeszcze między naszymi narodami” - czytamy. Podkreśla się też rolę poznawania regionu przygranicznego po obu stronach Odry.
Edyta Kalarus i Birgit Vörtmann
Tuż przed podpisaniem dokumentu złożony z najmłodszych uczniów chojeńskiej szkoły zespół Kornelki odśpiewał hymn Unii Europejskiej - „Odę do radości”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska