Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 15.11.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zamek znów gminny
Debata o wiatrakach
Kto z Bocianem?
Gospodarka czy rabunek?
Nie wypadłam źle
Zaraz trzeci Rocznik!
Zmarła najstarsza chojnianka
O najstarszych cmentarzach chojeńskich
Sputnik nad Gryfinem
„Wygnańcy” wracają
W Dolinie Miłości nie tylko miłośnie
Pokazali, co najlepsze
Powrót do tradycji
Sport

Zaraz trzeci Rocznik!

Lada dzień ukaże się trzeci tom „Rocznika Chojeńskiego”. Ten wydawany przez stowarzyszenie Terra Incognita periodyk, mimo krótkiego stażu, zyskał już sporą renomę, a jeden z jego ubiegłorocznych tekstów zdobył nominację do prestiżowej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Promocja najnowszego, trzeciego tomu, zaplanowana jest na piątek 25 listopada o godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie, gdzie będzie można go kupić. W programie są m.in. spotkania z autorami niektórych tekstów. Grzegorz Graliński będzie mówił o średniowiecznych murach Chojny, Kinga Krasnodębska o niezwykłych malowidłach w kościele w Czachowie, a Lech Łukasiuk o regionaliach w zbiorach biblioteki w Dębnie.

Poza tym w najnowszym „Roczniku” m.in.: Antoni Porzeziński - „Nowe stanowiska archeologiczne w Cedyni, Osinowie Dolnym i Steklnie”, Edward Rymar - „Rola i znaczenie miasta Königsberg/Chojna w średniowiecznych dziejach Nowej Marchii”, Andrzej Talarczyk - „Literatura piękna Ziemi Chojeńskiej na obszarze (dawnej) Nowej Marchii”, Teresa Łopuska - „Projekt adaptacji wnętrza kościoła Mariackiego w Chojnie na cele muzealne”, Robert Michalak - „Strategiczna zapasowa przeprawa kolejowa na Odrze koło Siekierek”, Emilia Szczygieł-Lembicz - „Jednostka wojskowa w Chojnie na tle przeobrażeń w strukturze organizacyjnej Pomorskiej Brygady WOP w latach 1960-1980”, Tomasz Zgoda - „Walczyłem pod Schwedt. Wspominają weterani Kampfgruppe Schwedt”, Magdalena Dźwigał - „Dokumenty organów bezpieczeństwa byłego powiatu chojeńskiego w zasobie Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie”. Będą też wspomnienia chojeńskiej lekarki Marii Jarosz-Kujawiak ze stanu wojennego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska