Historia na widokówkach
Plastycy na Zamku Książąt

SPORT

Szczypiorniści na półmetku
W dwóch ostatnich tegorocznych meczach II ligi piłki ręcznej mężczyzn Energetyk Gryfino najpierw 26 listopada zremisował u siebie z Sokołem Gdańsk 26:26 (doprowadził do wyrównania w końcówce, mimo gry w osłabieniu), a w sobotę w spotkaniu na szczycie uległ w Koszalinie Gwardii 18:23 (10:11). Skład i bramki: Fornal, Młynarczyk - Magdziarz 4, Porębski 4, Adamczewski 2, Galus 2, Łuczak 2, Sz. Tołyż 2, Lipertowicz 1, Siadak 1, Żeglin, Stanisławek, P. Tołyż, Kuczyński, Zwoliński, Czyleko. Inne wyniki: AZS PG Gdańsk - Gwardia 18:37, Tytani Wejherowo - Sambor Tczew 24:24, GKS Żukowo - Spójnia Gdynia 20:40, Sambor - GKS 24:25, Sokół - Tytani 35:25, Spójnia - AZS 41:28.

8. AZS PG Gdańsk        7     0   178:248

Druga runda rozpoczyna się 28 stycznia. Gryfinianie zagrają wtedy w Gdańsku z ostatnim w tabeli AZS-em.

Złote lekkoatletki
Starosta Wojciech Konarski uhonorował 28 listopada lekkoatletki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie, które we wrześniu zajęły pierwsze miejsce w Polsce w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w Zielonej Górze. Opiekunka złotych medalistek - nauczycielka wychowania fizycznego Ludwika Urbańska powiedziała, że to ich największy sukces od lat.
Przypomnijmy, że młode gryfinianki w Zielonej Górze wystąpiły w składzie: Paulina Witek, Katarzyna Geisler, Kinga Bosy (bieg na 100 m), Natalia Nowak, Patrycja Pośniak (400 m), Manuela Pośniak, Nikola Szurgocińska, Izabela Robak (800 m), Natalia Ślęzak, Magdalena Chrzanowska (skok w dal), Katarzyna Żołnowska, Aleksandra Koszykowska i Roksana Gierasimczyk (pchnięcie kulą). Starosta wręczył im i ich trenerce upominki.

Warcaby ich pasją
Warcabiści z SOSW Chojna zajęli szóste miejsce w mistrzostwach Polski szkół i ośrodków specjalnych. Zawody odbyły się 25-27 listopada w Miłakowie (woj. warmińsko-mazurskie). Wcześniej zdobyli mistrzostwo województwa. Nasze województwo reprezentowały prowadzone przez Andrzeja Krucewicza dwie trzyosobowe drużyny wychowanków i absolwentów chojeńskiego SOSW.
Na zdjęciu pięciokrotni mistrzowie województwa z pucharem za VI miejsce w Polsce. Od lewej: Paweł Kowolik, Mariusz Kacprzak, Andrzej Krucewicz (trener i wychowawca), Michał Stokłosa. W dolnym rzędzie: Poniżej: Konrad Garnczarek, Dawid Krawiec i Gabriela Barańska.

Waleczna Garda
Klub Bokserski Garda Chojna był wraz z BKS Skorpion Szczecin współorganizatorem międzynarodowego turnieju młodzików, jaki odbył się w stolicy naszego województwa 24-27 listopada. Rywalizowało 61 bokserów z Litwy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Czech i Polski. Udanie zaprezentowali się zawodnicy Gardy. W wadze 38,5 kg Albert Ciasnocha zajął pierwsze miejsce, podobnie jak w wadze 62 kg Eryk Giermak, który uznany został za najlepszego zawodnika turnieju. W kategorii +76 Oskar Mróz wywalczył brązowy medal (przegrał jednym punktem z aktualnym mistrzem Polski).

Najlepsi w ostatnim turnieju eliminacyjnym: zwyciężczyni Justyna Kruszewska
i Cezary Laskowski
Szachiści przed finiszem
Gryfińscy szachiści zakończyli już turnieje eliminacyjne o tegoroczne Grand Prix swego miasta. Ostatnie, jedenaste zawody wygrała będąca w świetnej formie Justyna Kruszewska. O 1 pkt wyprzedziła Martę Jabłońską, Cezarego Laskowskiego i Kamila Poszepczyńskiego. Turnieje odbywały się w formule open, bez podziału na kategorie wiekowe, szachowe czy płeć.
W klasyfikacji generalnej prowadzi trójka absolwentów gryfińskich klas szachowych z SP nr 2: Justyna Kruszewska 60,0 pkt, Greta Stołecka 55,5 i Szymon Krech 47 pkt. Ogółem sklasyfikowano 65 zawodników, w tym: 47 uczniów szkół podstawowych, 10 gimnazjalistów, 4 licealistów i 4 studentów.
Finał Grand Prix zaplanowno na 17 grudnia. Wcześniej, 13 i 14 grudnia w auli Gimnazjum nr 1 w Gryfinie rozegrane zostaną wojewódzkie finały drużynowych mistrzostw szkół podstawowych i gimnazjów z udziałem trzech reprezentacji gryfińskich szkół.

Libero nadal w formie
Młode siatkarki Libero Banie wygrały w piątek mikołajkowy turniej dziewcząt w Przelewicach. Trenujące pod kierunkiem Andrzeja Wołoszyna i jego syna Sławomira bańskie gimnazjalistki zmierzyły się z drużynami z Barlinka, Pełczyc, Pyrzyc oraz z gospodyniami. Weronika Białek (Libero) otrzymała nagrodę dla najlepszej zawodniczki turnieju. Była najwszechstronniejsza: prezentowała bardzo skuteczny atak, zagrywkę i grę w polu. Ponadto organizatorzy wyróżnili w każdej drużynie jedną zawodniczkę. W zespole Libero była to rozgrywająca Monika Prostak.
Siatkarki z Bań są w formie, a o ich różnych sukcesach piszemy ostatnio często. Są to efekty długiej i systematycznej pracy na treningach i obozach sportowych.