Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 06.12.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Osinów znów podgrzewa Cedynię
Drogi bez pieniędzy czy bez głowy?
Gryfino szuka pieniędzy
Kredyt na kredyt
Czas na porządki
Kronika wypadków königsberskich
Cenny zabytek czeka na naszą ofiarność
Historia na widokówkach
Plastycy na Zamku Książąt
Sport

Czas na porządki

Od przyszłego roku będzie wdrażana tzw. ustawa śmieciowa, na mocy której gminy będą zobowiązane do opodatkowania wszystkich mieszkańców „opłatą śmieciową” w zamian za obowiązek odbioru śmieci. Minie sporo czasu zanim w rzeczywistości przepisy te wejdą w życie. Będą spory na sesjach, protesty i zapewne inne niespodzianki, bo to jest reguła, gdy wchodzi coś nowego. Jednak jest to chyba jedyne rozwiązanie, mogące przyczynić się do likwidacji dzikich wysypisk, zaśmiecania rowów i lasów, bo firma, która wygra przetarg na wywóz odpadów, zobowiązana będzie je zabrać od każdego. A więc nikomu nie będzie się opłacało robić tego na własny koszt. To jednak dopiero przyszłość.

Tymczasem władze Trzcińska-Zdroju postanowiły trochę oczyścić gminę. Zarządzono powszechną zbiórkę niepotrzebnych „klamotów”. Chodzi głównie o zużyty sprzęt AGD, a także wszystkie inne garażowo-piwniczne skarby. 1 grudnia miały być one zbierane przez obwoźny transport ze wszystkich wiosek, a dzień później z terenu Trzcińska. To bardzo dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chodzi o szkodliwe odpady (telewizory, lodówki itp. urządzenia), których nie wiadomo było, jak się pozbyć. Są one stałymi elementami dzikich wysypisk.

Śmieciowy problem od pewnego czasu jest tematem narad i dyskusji wójtów i burmistrzów naszego powiatu. Jak niedawno powiedział podczas sesji RM burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, chodzi o wybór miejsca odbioru odpadów, a także o w miarę ujednolicone w przyszłości stawki wspomnianego podatku śmieciowego. Wszystko wskazuje na to, że odbiorcą odpadów w naszej okolicy będzie składowisko w miejscowości Dalsze k. Myśliborza, posiadające odpowiednie parametry. Gminnych wysypisk już nie będzie, bo nie spełniają warunków (sortownie, utylizacja, przeróbka).
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska