Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 06.12.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Osinów znów podgrzewa Cedynię
Drogi bez pieniędzy czy bez głowy?
Gryfino szuka pieniędzy
Kredyt na kredyt
Czas na porządki
Kronika wypadków königsberskich
Cenny zabytek czeka na naszą ofiarność
Historia na widokówkach
Plastycy na Zamku Książąt
Sport

Cenny zabytek czeka na naszą ofiarność

Słynny diabeł z Czachowa
Od ponad dwóch miesięcy Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” w Chojnie prowadzi akcję „Na ratunek cennym zabytkom”, której celem jest zainicjowanie zbiórki funduszy na konserwację wartościowych obiektów. Zdając sobie sprawę, że jednorazowa akcja nie pozwoli na zebranie wystarczających funduszy, chcielibyśmy propagować ideę ratowania zabytków i rozbudzić w nas wszystkich poczucie odpowiedzialności za zastane tu dziedzictwo przeszłości. Obiektem, który chcemy wesprzeć w tym roku, jest XIII-wieczna późnoromańska świątynia w Czachowie koło Cedyni. Jest ona wyjątkowa z kilku względów. Wyróżnia ją interesująca architektura: obiekt został zbudowany z kwadr granitowych na planie salowego kościółka wiejskiego z wyodrębnionym krótkim prezbiterium oraz absydą wschodnią. Prawdziwe skarby kryją jednak wnętrza. Przede wszystkim freski z początku XIV w. - unikatowe z tego okresu w skali kraju. Na ścianach możemy odnaleźć m.in. rycerzy, władców, brandenburskie orły i chyba najsłynniejsze na terenie województwa przedstawianie diabła. Drugi brylant, aczkolwiek praktycznie zupełnie nieznany, kryje się na emporze: XVIII-wieczne organy, wykonane przez jednego z najlepszych i najbardziej znanych organmistrzów tamtego czasu w Europie Środkowej: Joachima Wagnera (1690-1749), na którego instrumentach grywała rodzina Bachów. Instrument ten, choć bardzo zdekompletowany i systematycznie zjadany przez szkodniki, jest jednym z dwóch zachowanych instrumentów Wagnera na obecnych ziemiach Polski.

Istnienie tych wszystkich perełek jest zagrożone, gdyż od lat remontu doczekać się nie może XIX-wieczna wieża, systematycznie zalewana przez deszcze, której konstrukcja jest już mocno nadwyrężona. Zagraża istnieniu i bezpieczeństwu całego kościoła. Stąd też wziął się pomysł przywrócenia świątyni w Czachowie do świadomości społeczeństwa pomorskiego oraz zainicjowanie zbiórki pieniędzy. Nasze działanie wsparła m.in. wojewódzki konserwator zabytków Ewa Stanecka. Uroczystą inauguracją akcji był 9 września koncert muzyki dawnej, podczas którego można było nabyć pamiątkowe cegiełki. Cieszymy się bardzo, że wydarzenie to spotkało się z tak dużym zainteresowaniem. Akcja potrwa jeszcze do 15 grudnia i do tego dnia można jeszcze dokonywać wpłat na konto stowarzyszenia: nr 22 9370 0007 0004 9155 2000 0001 z dopiskiem „Czachów”. Zgromadzone fundusze zostaną przekazane ks. proboszczowi Zbigniewowi Stachnikowi z końcem roku. Jeśli ktoś chciałby wspomóc konserwację świątyni darami rzeczowymi, prosimy o kontakt: [email protected] lub tel. 505 048 008.
Cenny zabytek czeka na naszą ofiarność. Liczy się każda złotówka. Niech będą one naszym prezentem mikołajkowym i bożonarodzeniowym na rzecz dziedzictwa kulturalnego tej ziemi. Pokażmy, że nieobca jest nam antyczna sentencja Seneki: „Alteri vives oportet, si vis tibi vivere” - Musisz żyć dla innych, jeśli chcesz żyć z pożytkiem dla siebie.
Paweł Migdalski - prezes stowarzyszenia Terra Incognita

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska