Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 06.12.2011

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Osinów znów podgrzewa Cedynię
Drogi bez pieniędzy czy bez głowy?
Gryfino szuka pieniędzy
Kredyt na kredyt
Czas na porządki
Kronika wypadków königsberskich
Cenny zabytek czeka na naszą ofiarność
Historia na widokówkach
Plastycy na Zamku Książąt
Sport

Historia na widokówkach

W najbliższy piątek 9 grudnia o godz. 17 w chojeńskiej bibliotece rozpocznie się spotkanie promocyjne albumu Radosława Skryckiego pt. „Chojna. Impresje sprzed wieku” o starych chojeńskich kartach pocztowych. Organizatorami są: Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość (wydawca albumu) i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie. Ta dwujęzyczna, polsko-niemiecka książka zawiera ok. 150 widokówek, głównie ze zbiorów autora. Będzie ją można kupić po spotkaniu.

R. Skrycki, który jest doktorem historii na Uniwersytecie Szczecińskim i redaktorem naczelnym „Rocznika Chojeńskiego”, tak pisze w swej książce: „Przez prawie półtora stulecia karta pocztowa była podstawowym nośnikiem informacji w kontaktach na odległość... U progu XXI wieku, w epoce mms-a, e-maila i elektronicznych gadżetów powszechnie dostępnych w internecie, do lamusa odchodzą tradycyjne, ręcznie pisane formy przekazywania pozdrowień, a wraz z nimi i pocztówka w takim kształcie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. (...) Gdy patrzymy na karty pocztowe przedstawiające Chojnę, ówczesny nowomarchijski Königsberg, budzi się nostalgia za miastem bezpowrotnie zniszczonym tuż po II wojnie. Patrząc na chojeńskie pocztówki, niemal namacalnie czuje się historię miasta; wokół niej toczy się ikonograficzna opowieść o półwieczu niewielkiego miasta: wspaniały, północnoniemiecki gotyk z okresu późnośredniowiecznej »stołeczności« w ramach brandenburskiej Nowej Marchii (ten się na szczęście zachował do dziś!). Przez całą swoją historię Chojna była najważniejszym bądź jednym z najważniejszych miast nowomarchijskich, a od XVI stulecia siedzibą powiatu (Kreis Königsberg Nm.). Świadczy o tej powadze dominująca w panoramie miasta bryła potężnego kościoła Mariackiego z początku XV wieku, przez mieszkańców zwanego »katedrą«. Także sąsiedni ratusz i dwie wspaniałe bramy miejskie to świadectwa jego świetności, wyjątkowe w skali całego Pomorza. I »katedra«, i ratusz wyszły najprawdopodobniej spod ręki uczniów znakomitego pomorskiego architekta Henryka Brunsberga” - pisze Skrycki. Zgromadził tu także widokówki z późniejszych epok, w tym z lat trzydziestych XX wieku.
Swój album autor dedykuje mieszkańcom Königsbergu i Chojny.

Na zdjęciu widokówka z 1913 roku. Bernikower Straße (kiedy indziej zwana Königstraße, a w XVIII wieku Kornstraße, czyli ul. Zbożowa). Dziś to ul. Bolesława Chrobrego. Z wieżyczkami - nieistniejący już budynek poczty.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska