Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 01 z dnia 03.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Witaj Nowy Roku
W niedzielę XX Finał Wielkiej Orkiestry
Nowe budżety gminne
Czy podkręcą dochody?
Mieszkania do sprzedaży i na rehabilitację
O więzieniach, symbolach i narzędziach władzy sądowniczej w dawnej Chojnie oraz strasznej historii komtura z Rurki słów kilka
PCPR najlepszy w kraju
Kronika wypadków königsberskich
Młodzi o stanie wojennym
Śmierć rowerzysty
Płonące fajerwerki
Sport

Młodzi o stanie wojennym

16 grudnia w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Mieszkowicach spotkało się blisko 50 uczniów z kilku szkół powiatu gryfińskiego, aby wspólnie ze swoimi nauczycielami i gośćmi porozmawiać o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku, związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. Inicjatorami spotkania, w którym oprócz młodzieży z Mieszkowic uczestniczyli uczniowie gimnazjów w Chojnie i Widuchowej oraz chojeńskiej podstawówki, była grupa nauczycieli - członków Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Terra Incognita w Chojnie. Przez blisko dwa miesiące młodzież przygotowywała się pod opieką swoich nauczycieli, gromadząc dokumentację dotyczącą przebiegu stanu wojennego na ziemi chojeńskiej. Efektem pracy są wycinki prasowe, kartki żywnościowe, zdjęcia, ulotki, egzemplarze gazetek wydanych przez podziemną „Solidarność” i spisane relacje świadków wydarzeń sprzed trzydziestu lat. Uczennica Szkoły Podstawowej w Chojnie Dominika Wieder zaprosiła do Mieszkowic swego dziadka - Józefa Kostańskiego, ówczesnego dyrektora Państwowego Ośrodka Maszynowego w Chojnie, któremu podczas spotkania zadawała pytania dotyczące jego przeżyć z grudnia 1981 roku. Również obecni na spotkaniu nauczyciele opowiadali młodzieży o własnych doświadczeniach z tamtego okresu.

Uczniowie I klasy mieszkowickiego gimnazjum pod kierunkiem nauczycielek: Renaty Walawender i Mirosławy Butrymowskiej przygotowali w oparciu o dokumenty i teksty literackie wzruszający spektakl o robotniczych strajkach i powstaniu „Solidarności”, o kolejkach przed sklepami, aresztowaniach, demonstracjach, o rozpaczy i nadziei zwykłych szarych ludzi w tamtych trudnych czasach. Na przygotowanej przez nich wystawie znalazł się - prócz zdjęć i dokumentów - nawet zaaranżowany w szkolnej sali sklep z lat osiemdziesiątych, z zabytkową wagą i pustymi półkami, na których jedynym towarem były butelki z octem.

Inscenizacja ulicznych zmagań z ZOMO w stanie wojennym
iędzyszkolne spotkanie w Mieszkowicach stanowić ma początek cyklu podobnych działań, którym chce patronować stowarzyszenie Terra Incognita. Szkolne grupy „szperaczy”, wzorowane na działającym już od trzech lat przy gimnazjum w Widuchowej Klubie Odkrywców Tajemnic „Szperacze”, poszukiwać będą pod okiem nauczycieli śladów i pamiątek przeszłości regionu, aby potem dzielić się efektami poszukiwań z innymi.
Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spowoduje wzrost zainteresowania tematyką historyczną i regionalną wśród młodzieży i pobudzi młodych ludzi do kreatywnych, samodzielnych poszukiwań. Liczymy również na to, że do naszych kolejnych działań zechcą przyłączyć się i inne szkoły z terenu powiatu gryfińskiego.
Magda Ziętkiewicz (inicjatorka projektu)

Organizatorzy spotkania i młodzież dziękują serdecznie Robertowi Cabanowi za bezpłatny transport autobusowy uczniów z Widuchowej i Chojny do Mieszkowic.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska