Dzisiaj jest sobota, 16 stycznia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 10.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nasza Orkiestra
Zwiastun wiosny
Kolejne samorządowe budżety
Wybory w Trzcińsku
Chojeńscy ławnicy niezgodni z prawem
O więzieniach, symbolach i narzędziach władzy sądowniczej w dawnej Chojnie oraz strasznej historii komtura z Rurki słów kilka (2)
Prom nagrodzony
Są już karnety na „Włóczykija”
Pieniądze przekazane
Nie ma ratunku dla spółdzielni

Pieniądze przekazane

Prezes Migdalski przekazuje zebrane pieniądze ks. Stachnikowi
Jednym z ubiegłorocznych przedsięwzięć Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie była akcja „Na ratunek cennym zabytkom”. Od 25 sierpnia prowadzono publiczną zbiórkę pieniędzy na wsparcie remontu XIII-wiecznego kościółka w Czachowie (gmina Cedynia). Są tam m.in. unikalne freski z XIV wieku (o czym pisaliśmy wielokrotnie). Kulminacyjnym punktem akcji był we wrześniu barokowy koncert „Scherzi Musicali” w tymże kościele. Stowarzyszenie rozprowadzało cegiełki, można było także wpłacać na konto. W sumie zebrano 2050 zł, co nie jest kwotą małą jak na tak nieliczną i młodą organizację.

30 grudnia prezes „Terra Incognita” Paweł Migdalski przekazał pieniądze proboszczowi parafii rzymskokatolickiej pw. MB Częstochowskiej w Czachowie księdzu Zbigniewowi Stachnikowi. - Mamy nadzieję, że stanie się to zaczynem dalszej zbiórki, która przyniesie w końcu remont całej wieży i dachu oraz pozwoli zrekonstruować osiemnastowieczne organy Joachima Wagnera, a przez to uczyni świątynię w Czachowie perełką naszego regionu. W 2012 roku planujemy kontynuowanie akcji i zbiórki funduszy na zabytki, a także organizowanie kolejnych koncertów w uroczych średniowiecznych kościółkach dawnej Nowej Marchii - powiedział P. Migdalski.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska