Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 17.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Młyn z papierami
Stare Łysogórki w Berlinie
Cezary Morawski znów w Chojnie
Senator w Moryniu
O więzieniach, symbolach i narzędziach władzy sądowniczej w dawnej Chojnie oraz strasznej historii komtura z Rurki słów kilka (3)
Dobre tempo w Baniach
Sanctus z ogólnopolskim laurem
Remedium w Zielinie
Zaniedbane pojemniki
Sport

Remedium w Zielinie

Śpiewający dyrygent Ryszard Handke
Zielin w gminie Mieszkowice może być przykładem dla tych, którzy nie mają pomysłów na integrację wiejskiego środowiska i ożywienie życia kulturalnego. Od lat odnotowujemy tam wiele ciekawych inicjatyw, lokalnych i ponadlokalnych imprez kulturalnych czy sportowych. Inicjatorami są różne środowiska: szkoła, rada sołecka, miejscowa parafia. W sobotę w tej miejscowości też miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. Zorganizowano imprezę noworoczną, połączoną z Dniem Babci i Dziadka. Nadzwyczaj pojemna świetlica wiejska wypełniła się całkowicie. W niejednym mieście trudno byłoby zebrać tak liczne audytorium. Zapewne magnesem był występ kameralnego, renomowanego szczecińskiego chóru Remedium, prowadzonego przez prof. Ryszarda Handkego - chórmistrza i dyrygenta szczecińskiej Opery i Operetki, rektora Akademii Sztuki. Tylko sołtys Józef Mroziak wie, jakich użył argumentów, żeby chór kolędował w Zielinie. Zdradził nam, że to są znajomości po linii lekarskiej, bo Remedium to chór Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Zresztą była to już kolejna wizyta w tej miejscowości. - Widocznie artyści tutaj nieźle się czują - dodał sołtys. Tym razem zespół zaliczył dwa występy, bo w niedzielę koncertował w kościele w Mieszkowicach.

Występ szczecińskich artystów poprzedziły jasełka, wystawione przez miejscową podstawówkę, a potem kilka kolęd zaśpiewał zespół Sami Swoi z Zielina pod kierunkiem Zbigniewa Ciszka.
Śpiewa Remedium
Remedium wykonało kilka polskich kolęd, a na koniec wspólnie z publicznością najsłynniejszą kolędę świata - „Cichą noc” autorstwa Austriaka Franza Grubera. Ponieważ po tej udanej chóralnej próbie śpiewu wytworzył się wyjątkowy nastrój, spontanicznie zaintonowano też inne melodie. Okazało się, że oprócz chórzystów (tych scenicznych) jest jeszcze w Zielinie duży potencjał wokalny. W organizację imprezy, oprócz rady sołeckiej i szkoły wystawiającej jasełka, nieoceniony wkład wniosło Koło Gospodyń Wiejskich, przygotowując atrakcyjne menu. Wsparcia finansowego i organizacyjnego udzieliła również gmina.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska