Dzisiaj jest piątek, 07 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 24.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Umowy już podpisane
Co na „Włóczykiju”?
Zdarzyło się w roku 2011
Gryfino podzieliło kasę
Kronika wypadków königsberskich
Nowy radny w Trzcińsku
Nasz sąd też zagrożony
Ambitne plany w Goszkowie
Dobra sprzedaż
Koniec Rosji
Złóż życzenia walentynkowe!
Sport

Umowy już podpisane

Ruszają prace przy tworzeniu w dawnej szkole podstawowej w Krajniku Górnym (gm. Chojna) polsko-niemieckiego ośrodka kształcenia i spotkań. O projekcie tym mówi się od kilku lat, ale dopiero ostatnio zapadła ostateczna decyzja o zatwierdzeniu unijnych środków z funduszy Interreg IV A, które pokryją 85 procent kosztów. Prace zaplanowane są na ten i przyszły rok. Głównym partnerem Chojny jest EJF (Evangelische Jugend- und Fürsorgewerk) - Ewangelicka Organizacja Opiekuńcza nad Młodzieżą, która niedaleko nas, w Gross Pinnow koło Schwedt prowadzi ośrodek o nazwie Niemiecko-Polska Zagroda „Arka” (często korzystają z niego nasze dzieci i młodzież). Współpartnerami projektu są gminy Dębno i Liepe k. Bad Freienwalde.

19 stycznia w Gross Pinnow oficjalnie zainaugurowano start tego transgranicznego przedsięwzięcia o łącznej wartości 4,9 mln euro, w tym 4,1 mln dofinansowania z UE. Chojna otrzymuje z tego 1 mln euro. Umowy zostały już podpisane. W czwartkowym spotkaniu udział wzięli m.in.: burmistrz Dębna Piotr Downar i przewodnicząca Rady Miejskiej w Dębnie Helena Sługocka, zastępca burmistrza Chojny Wojciech Długoborski i przewodniczący RM Kazimierz Komorzycki oraz przewodniczący zarządu EJF Siegfried Dreusicke.

Na zdjęciu: przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie Kazimierz Komorzycki (z prawej) wręcza dwujęzyczne albumy „Chojna. Impresje sprzed wieku” autorstwa Radosława Skryckiego przewodniczącemu EJF Siegfriedowi Dreusicke (z lewej) i członkowi zarządu tej organizacji Andreasowi Eckhoffowi.

Wkrótce więcej szczegółów o inwestycji w Krajniku Górnym.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska