Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 24.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Umowy już podpisane
Co na „Włóczykiju”?
Zdarzyło się w roku 2011
Gryfino podzieliło kasę
Kronika wypadków königsberskich
Nowy radny w Trzcińsku
Nasz sąd też zagrożony
Ambitne plany w Goszkowie
Dobra sprzedaż
Koniec Rosji
Złóż życzenia walentynkowe!
Sport

Zdarzyło się w roku 2011

STYCZEŃ
* Na przełomie roku Odra znów była groźna. 3 I stan alarmowy na Odrze w Gozdowicach przekroczony był aż o 98 cm, a w Widuchowej o 61. Woda podtopiła kilka gospodarstw. Spiętrzenie wody było m.in. skutkiem zatorów lodowych. Kruszyło je 13 lodołamaczy.
* 3 I. Burmistrz Cedyni Adam Zarzycki powołał na swego zastępcę skarbniczkę gminy Joannę Bajsarowicz. Sekretarzem gminy została Beata Szóstakiewicz.
* 8 I. W wieku 79 lat zmarł Konrad Kugler z Chojny. Jego imię nosi tor motocrossowy na Lotnisku, gdyż był on jednym z głównych inicjatorów jego utworzenia.
* 9 I. W XIX Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy np. w Gryfinie zebrano prawie 59 tys. zł, w Chojnie ponad 30 tys.
* 28 I. Na spotkanie w obronie szkoły w Godkowie przyjechali parlamentarzyści PiS: Joachim Brudziński, Czesław Hoc i europoseł Marek Gróbarczyk.
* Po 44 latach pracy na emeryturę przeszedł kustosz Muzeum Regionalnego w Cedyni Czesław Kroczak. Zastąpił go Ryszard Matecki.

LUTY
* Ukazała się czwarta i ostatnia część przewodników „Gryfińskie trasy rowerowe” A. Urbańskiego i M. Anklewicza. Wydała je gmina Gryfino.
* 21 II. Rada Miejska Chojny przewagą jednego głosu podjęła uchwały o zamiarze likwidacji trzech szkół. Ostateczne decyzje zapadły 28 kwietnia. Godków zachował od 1 września klasy 0-III jako filia SP Chojna, podobnie Lisie Pole jako filia Nawodnej, a w Strzelczynie pozostawiono oddział przedszkolny.
* 22 II. Redaktor naczelny „Rocznika Chojeńskiego” dr Radosław Skrycki został przewodniczącym Zespołu Historii Kartografii przy Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.
* 24 II - 6 III. Piąty Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” - największa tego typu impreza w Polsce z udziałem ponad stu podróżników. Do tego filmy, koncerty, degustacja kuchni świata. Część imprez odbywała się w niemieckim miasteczku Penkun. Muzyczną gwiazdą był zespół Acid Drinkers.
* 26 II. Wojciech Strelczuk z Chojny zdobył w Spale halowe mistrzostwo Polski weteranów w pchnięciu kulą. 18 czerwca powtórzył ten sukces na otwartym stadionie, a w sierpniu na Węgrzech zdobył dwa złote i 4 srebrne medale mistrzostw świata w rzutach nietypowych.

MARZEC
* 10 III. Emocjonująca debata w sprawie planowanego otwarcia kolejnych kopalni żwiru w Moryniu.
* 23 III. Kolejna demonstracja w Schwedt (z udziałem m.in. burmistrza miasta) przeciwko planowanej budowie po polskiej stronie elektrowni atomowych.

KWIECIEŃ
* 6 IV. W moryńskim kościele Requiem Gabriela Fauré i inne utwory w wykonaniu chóru i orkiestry Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją Marka Siwki. Przy okazji - prezentacja płyty moryńskiego chóru parafialnego Sanctus.
* 6 IV. Dyrektorem Międzynarodowego Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach po wygraniu konkursu została Barbara Ignaczak. Funkcję tę pełniła jednak tylko do jesieni.
* 8 IV. W chojeńskiej bibliotece prof. Jan M. Piskorski prezentował swą najnowszą głośną książkę pt. „Wygnańcy”. Pod koniec roku podobne spotkania odbyły się w Gryfinie, Mieszkowicach i Dębnie.
* 8-9 IV. W Gryfińskim Domu Kultury jubileuszowe imprezy z okazji 20-lecia Teatru Tańca Vogue. Wystąpiły dwa pokolenia tancerzy.
* 14-17 IV. Siódma edycja Festiwalu Intymnych Form Artystycznych FIFArt w Gryfinie - tym razem pod hasłem „Między jawą a snem”.
* 16 IV. Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Paweł Pawłowski i burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa podpisali porozumienie na rzecz wspólnych działań, ożywiających historię szlaku bojowego I Armii Wojska Polskiego. Tego samego dnia na cmentarzu wojennym w Siekierkach w corocznych uroczystościach rocznicy forsowania Odry wzięły udział władze wojewódzkie i archidiecezjalne oraz generalicja.
* 16 IV. IX Mieszkowicką Dziesiątkę, czyli bieg na trasie Gozdowice - Siekierki - Gozdowice wygrał Artur Olejarz z Zielonej Góry, a w kategorii kobiet Ukrainka Alena Serdiuk.
* 27 IV. Mistrzami województwa w XV Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym została drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie.
* 27 IV. W Chojnie przy Centrum Kultury otwarto punkt informacji turystycznej, dzięki któremu znacznie łatwiej dostać się na taras widokowy kościoła Mariackiego.

MAJ
* 3 V. Bieg Transgraniczny Gartz - Gryfino wygrali gryfinianie: Edyta Rybacka i Michał Bara.
* 8 V. Jarosław Janicki z Hermesa Gryfino po raz trzeci wygrał maraton Renta Oberelbe w Niemczech na trasie Königstein - Drezno. 26 czerwca też po raz trzeci wygrał trudny plażowy maraton North Sea Beach w Danii.
* 13 V. Gimnazjum z Mieszkowic wygrało wojewódzki etap XXXIV Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W gronie podstawówek drugie miejsce zajęły Banie.
* 15 V. Proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie ks. Henryk Przestacki obchodził 50-lecie święceń kapłańskich. Był to pierwszy w Chojnie po 1945 roku taki jubileusz urzędującego proboszcza.
* 16 V. W Chojnie otwarto pierwszy w Polsce sklep socjalny „Grosik”, prowadzony przez Europejską Fundację na rzecz Osób Potrzebujących. Sprzedaje tanio rzeczy, które przynoszą ludzie, np. całkiem nowe zbędne sprzęty, urządzenia, książki itp.
* 20-22 V. Hanna Komorzycka z III kl. gimnazjum w Chojnie kolejny raz została w Bielsku-Białej laureatką ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „Przebudzeni do życia”. Zdobyła Grand Prix.
* 27-29 V. Dni Trzcińska-Zdroju, a wśród wykonawców: Varius Manx i Krzysztof Krawczyk.
* 31 V. W Zielonej Górze wręczenie Polsko-Niemieckich Nagród Dziennikarskich. W trójce nominowanych (obok tygodnika „Polityka” i „Dziennika Gazety Prawnej”) w kategorii prasy był wywiad Roberta Ryssa z Eckehartem Ruthenbergiem pt. „Dużych cmentarzy nie kocham”, zamieszczony w II tomie „Rocznika Chojeńskiego”. Ruthenberg zmarł 8 września w Berlinie.
* Łukasz Pawłowski - uczeń ZSP w Gryfinie i Talsand Schule w Schwedt wygrał konkurs dziennikarski „Bliżej niż myślisz” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa.
* Chojeńskie przedsiębiorstwo POMOT (przedtem POM) obchodziło 60-lecie. Władze firmy zostały uhonorowane przez ministra rolnictwa honorowymi odznakami „Zasłużony dla Rolnictwa”.

CZERWIEC
* 1 VI. Otwarcie kompleksu boisk Orlik w Widuchowej, poszerzonego o urządzenia lekkoatletyczne.
* 9 VI. Na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich w Chojnie pochówek 85 szczątków, odnalezionych ostatnio na terenie naszego województwa. Przyjechali m.in. konsulowie Rosji, Białorusi i Ukrainy, duchowni prawosławni i katoliccy, wicewojewoda.
* 10-12 VI. Gwiazdami Dni Chojny byli: Natalia Kukulska, kabaret Łowcy.B i Kamil Bednarek.
* 17-19 VI. Dni Cedyni. W programie m.in. konferencja historyczna pod Górą Czcibora o bitwie z 972 roku.
* 18 VI. Trzecia Gala Boksu, zorganizowana przez klub Garda Chojna. Walczyli m.in. bokserzy z Ukrainy i Węgier.
* 18 VI. Technikum Rolnicze w Mieszkowicach (obecnie jako Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa) obchodziło 50-lecie.
* 19 VI. Piłkarze Energetyka Gryfino spadli z III ligi, Odra Chojna z IV, a Orzeł Trzcińsko-Zdrój z V ligi.
* 25 VI. Na plaży w Moryniu druga edycja Wetwater Blues Connection Festiwal. Wśród znanych wykonawców m.in.: Easy Rider, Przytuła & Kruk, Big Fat Mama.
* 25 VI. Jarmark Widuchowski, a w programie m.in. kabaret Formacja Chatelet i Don Vasyl.

LIPIEC
* 1-3 VII. Mieszkowickie Dni Kultury i Przyjaźni. Na scenie m.in.: Kwartet Rampa i Folk Machina.
* 9-10 VII. Szósta edycja Gryfińskiego Festiwalu Rowerowego „Jazzbike”. Odbył się nad Odrą, a głównym punktem były skoki do wody na rowerach.
* 12 VII. Na czas gruntownego remontu zamknięty został most na Odrze Zachodniej na przejściu granicznym Gryfino - Mescherin. Pierwotnie prace planowano na pięć miesięcy, ale wskutek problemów organizacyjno-technicznych okazuje się, że może to być nawet znacznie ponad rok.
* 16 VII. Eryk Giermak - 14-letni bokser Gardy Chojna został mistrzem Europy uczniów podczas zawodów w Groznym (Rosja).
* 16 VII. Nowym proboszczem w Moryniu został ks. Marian Augustyn.
* 16 VII. Klub sportowy Witniczanka Witnica obchodził 60-lecie.
* 17 VII. Piąta runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie na torze w Chojnie. Jesienią mistrzostwo strefy w młodzikach zdobył Filip Królikowski, a w juniorach Chris Seiffert - obaj z Klubu Motorowego Chojna
* 22-23 VII. Jarmark Moryński z koncertami m.in. Obstawy Prezydenta i Konopians. XII Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko wygrali: Edyta Rybacka z Gryfina i Artur Olejarz z Zielonej Góry.
* 23 VII. Paweł Pankratow - mieszkowiczanin w barwach Hermesa Gryfino zdobył brązowy medal w biegu na 1500 m podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Płocku.

SIERPIEŃ
* 3 VIII. W ramach XVII Przystanku Woodstock w Kostrzynie prezentował się Teatr Uhuru z Gryfińskiego Domu Kultury.
* 7 VIII. W wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej Morynia (na miejsce Bogumiły Dorawy, która zrezygnowała z mandatu) wygrał Ryszard Laska.
* 7-14 VIII. W Gryfińskim Domu Kultury polsko-niemiecko-francuskie warsztaty teatralne „Rodzinna Europa” w ramach Roku Miłosza.
* 14 VIII. W Gryfinie koncert kultowego olsztyńskiego zespołu deathmetalowego Vader.
* 15 VIII. Regaty „O Szafirową Wstęgę Jeziora Morzycko” zorganizowało w Moryniu Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko wraz z Ośrodkiem Szafir.
* 20 VIII. Zastępca burmistrza Chojny Wojciech Długoborski został przewodniczącym Unii Miasteczek Polskich.
* 26-28 VIII. Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu po raz trzynasty w Chojnie: ekumeniczne uroczystości, koncerty muzyki klasycznej, dyskusja o wykorzystaniu kościoła Mariackiego.
* 28 VIII. W ramach szynoBluesa przed ratuszem w Chojnie wystąpił świetny bluesowy duet Przytuła & Kruk.

WRZESIEŃ
* 1-4 IX. W GDK V Zderzenie Sztuk i Kultur „Sztukowanie” - pod hasłem „Wschód - Zachód”: taniec, teatr, muzyka, makijaż ciała.
* 2 IX. W Mieszkowicach premiera nowej książki miejscowego autora Remigiusza Rzepczaka pt. „Złodzieje wiary i nadziei”, wydanej przez szczecińskie Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość. Podobne prezentacje zorganizowano później w Cedyni, Chojnie, Dębnie i Trzcińsku-Zdroju.
* 9 IX. Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Gryfinie obchodził 65-lecie.
* 9 IX. W kościele w Czachowie koncert w ramach akcji „Na ratunek cennym zabytkom” zorganizowanej przez stowarzyszenie Terra Incognita z Chojny. Grali muzycy Fundacji Akademii Muzyki Dawnej w Szczecinie.
* 17 IX. Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa wystąpił w kościele Mariackim w Chojnie Pomerania Ensemble w repertuarze dawnych pieśni pomorskich.
* 21 IX. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie zwyciężył w Zielonej Górze w krajowym finale Szkolnej Ligi Lekkoatletycznej. Wcześniej kolejny raz wygrał wojewódzkie współzawodnictwo sportowe w roku szkolnym 2010/2011.
* 24 IX. Sylwetkę wielkiego myśliciela Paula Tillicha przybliżyło podczas podróży i konferencji stowarzyszenie Terra Incognita w Chojnie. Tillich mocno związany był m.in. z Trzcińskiem, Chojną, Przyjezierzem. Dzień wcześniej stowarzyszenie zorganizowało w kościele Mariackim powarsztatowy wernisaż wystawy fotograficznej „Chojna/Königsberg w latach trzydziestych i dzisiaj”.

PAŹDZIERNIK
* 1 X. LoveRun - zorganizowana przez Federację Zielonych Gaja impreza biegowa w malowniczej Dolinie Miłości w Zatoni. Wygrali: Kinga Rębowiecka z Piaseczna i Grzegorz Pluta z Nowego Czarnowa.
* 1 X. Justyna Paluszyńska z Gryfińskiego Domu Kultury zdobyła kolejne ogólnopolskie laury za występ w monodramie Marii Piznal „Spisek przy trzepaku. Historia jednej ulotki”. Miesiąc później spektakl czwarty raz został nagrodzony na ogólnopolskim festiwalu.
* 3 X. Zmarł nagle w wieku 73 lat Kazimierz Sandulak z Trzcińska - wieloletni radny i społecznik.
* 3 X. Transgraniczny Bieg Gryfino - Gartz wygrali: Manuela Pośniak z Chojny i Andre Pohlmann z Passow.
* 8 X. W Kołbaczu kolejna edycja „Cieni zapomnianych kultur”, zorganizowana przez Spichlerz Sztuki. W programie była wystawa fotograficzna Tomasza Wiśniewskiego „Zagubiony porządek” i koncert zespołu Cukunft.
* 8 X. Najnowsze pomiary wykazały, że platan w Chojnie jest najgrubszym drzewem w Polsce. Ma 1138 cm obwodu.
* 9 X. Wybory parlamentarne na naszym terenie wszędzie zdecydowanie wygrała Platforma Obywatelska. Z kilkunastu kandydatów z powiatu gryfińskiego nikomu nie udało się zdobyć mandatu posła ani senatora.
* 9 X. Gimnastyczka Hermesa Gryfino - 18-letnia Katarzyna Żołnowska zajęła siódme miejsce w Mistrzostwach Polski i została powołana do kadry narodowej. Trzy miesiące później zakończyła karierę.
* 12 X. Po wielu perturbacjach otwarto w Mieszkowicach boisko typu Orlik.
* 16 X. W moryńskim kościele znów duży koncert muzyki klasycznej - tym razem z okazji rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II. Ponownie dyrygował morynianin Marek Siwka.
* 18 X. Oficjalne otwarcie Doliny Miłości w Zatoni Dolnej. Rekonstrukcję tego romantycznego parku dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej prowadziła Federacja Zielonych Gaja.
* 25 X. Otwarcie przebudowanej drogi wojewódzkiej - ulicy Królewieckiej w Krzywinie (gm. Widuchowa).
* 28 X. Dziesiąty Festiwal Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej wygrała Julia Olędzka ze Świecia nad Wisłą, a przewodniczącym jury był Zbigniew Wodecki.
* Stanęła pierwsza w powiecie gryfińskim farma wiatrowa, zlokalizowana przy drodze krajowej nr 31 między Wierzchlasem a Mieszkowicami.

LISTOPAD
* 2-12 XI. Grupa 31 uczniów z węgierskiego miasteczka Köszeg przebywała w Chojnie u swych partnerów z ZSP. Szkoła ta kontynuuje międzynarodowe kontakty i staże dla uczniów w ramach europejskiego stowarzyszenia miasteczek Douzelage, do którego należy Chojna.
* 4-6 XI. Trzecia edycja Jesiennej Sceny Tańca w GDK. W programie m.in. warsztaty z tanga i tańca brzucha.
* 6 XI. Maciej Czaczyk - 17-letni gitarzysta z Pniewa pod Gryfinem wygrał w programie „Must Be the Music” w TV Polsat.
* 9 XI. Gmina Banie ponownie przejęła zamek w Swobnicy. Pozbawiony opieki piękny obiekt z każdym rokiem popada w coraz większą ruinę.
* 10 XI. Statuetki Bociana - nagrody starosty za promowanie powiatu otrzymali: Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” z Chojny, lekkoatleta Paweł Pankratow z Mieszkowic, Edyta i Cezary Szczupakowie z Marwic i firma Tropik z Gryfina.
* 11 XI. W teatrze UBS w Schwedt odsłonięcie pierwszego fragmentu nowej fasady, przedstawiającej najważniejsze postacie z niemieckiej i polskiej kultury i nauki.
* 15 XI. Paweł Mucha z Gryfina został radnym Sejmiku Województwa, wchodząc na miejsce partyjnego kolegi z PiS, który zdobył mandat posła.
* 15 XI. W Moryniu z udziałem partnerów z Niemiec i wiceministra środowiska prezentacja tamtejszych inwestycji związanych z Geoparkiem.
* 15 XI. W Góralicach otwarto jedenaste w naszym powiecie boisko Orlik.
* 22 XI. W teatrze UBS w Schwedt kolejna premiera bajki dla niemieckich i polskich dzieci: „O dzielnym krawczyku”.
* 24 XI. Rada Miejska Morynia większością dwóch głosów zaakceptowała zmiany w studium zagospodarowania przestrzennego, zapalając zielone światło dla kolejnych kopalń żwiru.
* 25 XI. Premiera III tomu „Rocznika Chojeńskiego” - periodyku zgłębiającego stare i nowe zagadki historii naszego terenu.
* 25 XI. Na wystawie w Zamku Książąt Pomorskich otwarto wystawę „Obecność. Sto lat Związku Polskich Artystów Plastyków”. Wśród eksponatów - rzeźby Joanny Mieszko-Nity z Trzcińska-Zdroju.
* 25-28 XI. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w Gryfinie. Kino „Gryf” w ciągu roku organizowało wiele bardzo interesujących seansów i spotkań z filmowcami.
* 29 XI. W Cedyni rosną emocje wokół dokumentów podpisywanych przez burmistrza ze spółką Apexim. Opozycja zarzuca burmistrzowi narażenie gminy na znaczne straty. Tak było m.in. na sesji Rady Miejskiej tego dnia.
* Gryfiński zespół rockowy Braty z Rakemna po 7 latach przerwy nagrał nową płytę, która zyskała bardzo pochlebne recenzje w ogólnopolskich mediach.
* Bardzo udany sezon zakończyli członkowie Klubu Off-Road Chojna. W rajdach samochodów terenowych na terenie północno-zachodniej Polski z reguły przywozili wiele pucharów, a czasem wszystkie w swojej kategorii.

GRUDZIEŃ
* 4 XII. Justyna Pietras z Gardy Chojna zdobyła w kategorii kadetek srebrny medal bokserskiego Pucharu Polski.
* 8 XII. W obecności wojewody otwarto wyremontowany odcinek drogi powiatowej z Trzcińska przez Stołeczną i Babin do granic powiatu.
* 9 XII. Ukazał się album „Chojna. Impresje sprzed wieku” autorstwa Radosława Skryckiego, który prezentuje przedwojenne widokówki z własnej kolekcji.
* 14 XII. Trybunał Konstytucyjny na przykładzie sprawy Wojciecha Skrzypczyka z Chojny orzekł, że niezgodne z konstytucją są sankcje karne za wydawanie czasopisma bez rejestracji.
* 18 XII. W kościele św. Trójcy w Chojnie „Oratorium na Boże Narodzenie” C. Saint-Saënsa wykonał chór Akademii Morskiej i orkiestra kameralna Concertino ze Szczecina pod dyrekcją Marka Siwki.
* 19 XII. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gryfinie wygrało ogólnopolski konkurs i zostało uznane za najlepszą w kraju placówkę w kategorii „Pomoc społeczna w powiatach”.
* 31 XII. Gryfińscy tancerze z Teatru Tańca Ego Vu (przedtem Vogue) występowali w kolejnym muzycznym spektaklu teatru UBS w Schwedt. Tym razem była to operetka „Im Weißen Rössl”.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska