Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 31.01.2012

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mamy mistrza Polski!
Chciał przejechać policjanta
Nagrodzona przez marszałka
Kim jest aktor?
Nowe Horyzonty w Gryfinie
Będzie nadgraniczny ośrodek i schronisko
Kronika wypadków königsberskich
Mit umarł, czas na działanie
Tak liczyć, by się nie przeliczyć
Co z „Mieszkiem”?
Co nas denerwuje?
Sport

Nowe Horyzonty w Gryfinie

Bardzo dynamicznie działające kino „Gryf” w Gryfinie oferuje coraz to nowe atrakcje dla widzów. Przed tygodniem zapowiadaliśmy trzeci pokaz w ramach akcji „Polska światłoczuła” (w czwartek o godz. 19 dokumentalny film w reżyserii Michała Marczaka pt. „Koniec Rosji”, cena biletu 10 zł). A już dzień później, w piątek 3 lutego rozpocznie się impreza o nazwie „Nowe Horyzonty Tournée 2012”. Przez 6 dni w gryfińskim kinie będzie można zobaczyć najciekawsze filmy 11. Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty z Wrocławia.

Wśród prezentowanych tytułów znalazł się nagrodzony Grand Prix w Cannes film gościa poprzednich Nowych Horyzontów Nuriego Bilge Ceylana pt. „Pewnego razu w Anatolii” - pełen tajemnic antykryminał, wyrazisty portret tureckiego społeczeństwa, nakreślony w jedną noc podczas uciążliwych poszukiwań ciała zamordowanego gdzieś w Anatolii mężczyzny. Obejrzeć też będzie można zwycięzcę konkursu Nowe Filmy Polskie „Z daleka widok jest piękny” w reżyserii wybitnego malarza Wilhelma Sasnala i jego żony Anny Sasnal. To kino, które bezpardonowo dekonstruuje jeden z największych polskich mitów, ilustrując nowoczesnym filmowym językiem istotę książki „Złote żniwa” Grossa (choć nie pada na ten temat nawet słowo).
Inny film to nagrodzona w Cannes i Wrocławiu bolesna osobista spowiedź znanego polskim widzom południowokoreańskiego reżysera Kim Ki-duka. Jego „Arirang” to trudny do sklasyfikowania zapis dobrowolnego wygnania, na jakie skazał się artysta, chcąc przemyśleć własne życie i twórczość.
Publiczność 11. Nowych Horyzontów wybrała podczas festiwalu swojego faworyta, który dołączył do NH Tournée 2012. Jest nim reżyserski debiut Argentynki Pauli Markovitch. „Nagroda” z docenionymi na festiwalu w Berlinie zdjęciami Wojciecha Staronia to inspirowana trudnymi wspomnieniami autorki historia przechodzenia z dzieciństwa w dorosłość w targanej dyktaturą Argentynie lat 70.
Poza tym w programie znalazła się wizja końca świata według węgierskiego mistrza Béli Tarra pt. „Koń turyński” - film zapowiadany jako ostatni w karierze reżysera, nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem. Oprócz tego eksperymentalny „Grabarz” Węgra Sándora Kardosa, niezwykła wizualnie adaptacja noweli Rainera Marii Rilkego, zrealizowana za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych. Dodatkowo najnowszy, głośny film Urszuli Antoniak pt. „Code Blue”. Drugi po znakomicie przyjętym „Nic osobistego” pełny metraż reżyserki, z doskonałą rolą teatralnej aktorki Bien de Moor, należał do najgoręcej dyskutowanych w sekcji „Piętnastka reżyserów” tegorocznego festiwalu w Cannes. To film, który powstał - jak powtarza Antoniak - nie tyle z serca, ile z trzewi, opowieść o różnych rodzajach intymności.
I wreszcie „Poza szatanem” Bruno Dumonta - bohatera retrospektywy na poprzednich Nowych Horyzontach. Po raz kolejny w charakterystycznym dla siebie minimalistycznym stylu opowiada o skomplikowanych relacjach współczesnego człowieka z ideą sacrum.

Oto pełny terminarz:
„Code Blue”: piątek o godz. 17, niedziela o 16 i środa 8 lutego o godz. 20
„Nagroda”: piątek o 18.30 i środa 8 lutego o 18
„Arirang”: piątek o 20.30 i wtorek o 16
„Z daleka widok jest piękny”: sobota o 16 i poniedz. o 17
„Grabarz”: sobota o 17.30 i poniedz. o 18.30
„Koń turyński”: sobota o 19.30 i poniedz. o 20
„Poza szatanem”: niedziela o 17.30 i wtorek o 18
„Pewnego razu w Anatolii”: niedziela o 19.30 i wtorek o 20

Karnet na wszystkie filmy kosztuje 39 zł, a bilety na pojedyncze seanse: 10 i 12 zł. Przedsprzedaż karnetów już trwa w gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej (Pałacyk pod Lwami).
(na podst. materiałów organizatorów)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska